Jak dobrze Polacy mówią po angielsku?

O ile prawdą jest, że starsze pokolenie może mieć problemy z porozumiewaniem się w języku angielskim, o tyle Polska pod względem znajomości języków obcych nie pozostaje w tyle za innymi krajami europejskimi. Wielu Polaków dobrze mówi po angielsku. Angielski nie jest jednym językiem, w którym Polacy uczą się mówić, ale jest znaczna większość Polaków, którzy dobrze mówią po angielsku. Szczególnie osoby pracujące w marketingu czy branży IT mówią dobrze po angielsku.

Polska na tle innych krajów — Polacy mówią po angielsku bardzo dobrze!

Największy na świecie ranking krajów i regionów ze znajomością języka angielskiego (EF EPI 2019) plasuje Polskę na 11 miejscu na 100 krajów. Język angielski jest dość powszechnie używany w Polsce, a nieco ponad jedna trzecia Polaków podaje, że w pewnym stopniu potrafi mówić po angielsku. Wskaźnik ten wzrasta w dużych miastach i miejscowościach turystycznych, gdzie bez problemu znajdują się osoby, które mówią po angielsku płynnie i bez barier.

Czy wszyscy Polacy mówią po angielsku?

Anglojęzycznych użytkowników najczęściej można spotkać w dużych miastach, gdzie język angielski jest używany na co dzień. W Polsce nie ma również problemu z komunikacją w języku angielskim na polskich lotniskach, dworcach kolejowych czy restauracjach w centrum miasta. Częściej to młodsze pokolenia polaków lepiej mówią po angielsku. Osoby starsze częściej uczyły się języków takich jak niemiecki, rosyjski czy francuski.

Dlaczego ludzie nie chcą mówić po angielsku?

Powodem, dla którego Polacy nie zawsze lubią porozumiewać się po angielsku, jest ich doświadczenie edukacyjne. Wielu nauczycieli koncentruje się na gramatyce i słownictwie, a nie na rzeczywistych rozmowach. Po 9 latach nauki angielskiego często nie jest się w stanie prowadzić konstruktywnej rozmowy po angielsku, dopóki nie ma się regularnych kontaktów z anglojęzycznymi osobami. Dopiero rozmowa i potrzeba używania języka sprawia to, że można uczyć się wykorzystywać swoje umiejętności w sytuacjach życiowych.

Języki w Polsce — jakich języków używa się w Polsce oprócz angielskiego?

Polska jest w rzeczywistości bardzo zróżnicowanym językowo krajem, w którym oficjalnie mówi się ponad 20 językami. Sam polski jest językiem słowiańskim, drugim po rosyjskim, najczęściej używanym językiem, którym posługuje się 97% populacji.

Jaki % Polaków zna język angielski?

Język angielski zna około 40% Polaków, a około 7 milionów lub około jedna szósta Polaków mówi również po rosyjsku. Jest to pozostałość po dawnych czasach Związku Radzieckiego. Niemiecki, ukraiński, litewski, ormiański i romski są również używane jako języki mniejszości w kraju. Polska graniczy z Niemcami i Ukrainą, a więc ma wielu rodzimych użytkowników tych języków w niektórych regionach.

Jak przełamać barierę językową? Kursy języka angielskiego

Bez względu na to, ile egzaminów zdałeś lub ile artykułów i książek udało Ci się przeczytać w języku angielskim, nic nie może się równać z faktyczną rozmową z kimś innym, kto mówi płynnie po angielsku. Myślisz, że rozmówca może się śmiać, jeśli powiesz coś źle i osądzi Cię, jeśli popełnisz zbyt wiele błędów gramatycznych lub, co gorsza, nawet nie odpowie, ponieważ nie będzie w stanie zrozumieć, co mówisz? To właśnie bariera językowa, którą trzeba w sobie przełamać. Jednak przełamanie bariery językowej nie oznacza osiągnięcia płynności, a następnie nagłej umiejętności mówienia perfekcyjnie po angielsku.

Mów po angielsku! Rozmówki po angielsku z Polakami i Anglikami

Przełamanie bariery językowej oznacza pokonanie początkowego strachu i rozpoczęcie mówienia w obcym języku bez względu na poziom biegłości. Oznacza to odwagę rozmowy z biegłym mówcą, np. mając kurs języka angielskiego i prowadząc rozmowy – nawet krótkiej. Ćwicz wygłaszanie przemówień omawiając wspólne tematy rozmów i pamiętaj o tym, by zapominać swoje błędy i starać się po prostu mówić, ucząc się przy tym i oswajając z językiem. Choć zabrzmi to sprzecznie, trzeba pamiętać, żeby zrobić sobie przerwę i zapomnieć o perfekcyjnym mówieniu. Kiedy nie pamiętasz słowa, nie rezygnuj z tematu — używaj porównań, synonimów, dźwięków, gestów rąk i nie tylko! Naucz się idiomów i popularnych zwrotów i ćwicz swój akcent, a nawet nie zauważysz jak zaczniesz płynnie używać języka angielskiego!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *