Nawet jeśli jesteś na początku drogi z nauką języka angielskiego warto zacząć czytać choć proste książki dla dzieci. Taka lektura z całą pewnością wyjdzie ci na plus. Czytanie pomoże Ci w języku angielskim rozwija pisanie. w pierwszej kolejności przecież najpierw uczymy się czytać, a dopiero później pisać. Czytanie książek w języku angielskim wzbogaca słownictwo, dzięki temu mamy zupełnie inny warsztat i zasób słów. Dzięki czytaniu w języku angielskim poznajemy zasady gramatyki. Czytanie o wydarzeniach z przeszłości nauczy Cię jak posługiwać się czasami przeszłymi, które tak często sprawiają kłopot uczniom. Zauważysz wtedy jak zostały użyte na przykład czasy Past Perfect i Past Simple. Jest to idealny sposób na ułożenie sobie pewnych wydarzeń w głowie i przyzwyczajenie się do używania odpowiednich czasów.

Czy wiesz, że podczas czytania książki w języku angielskim uczysz się nowych słówek? W lekturach często możemy spotkać słówka o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Zachowaj jednak spokój i nie sprawdzaj każdego słówka od razu ze słownikiem w ręku, jest szansa, że wywnioskujesz z kontekstu o co chodzi.

Czytanie po angielsku jest naprawdę niesamowitą metodą na rozwój języka. Jeżeli nie lubisz czytać książek, możesz zawsze uciec się do artykułów w gazetach lub portali internetowych, ale na pewno nie powinieneś zaniedbywać czytania. Poświęć na nie 30 minut – 1 godziny dziennie, a efekty zobaczysz naprawdę szybko.

Dla wielu z nas wakacje kojarzą się z wypoczynkiem i relaksem, ale dla niektórych wakacje to świetny moment aby zarobić dodatkową gotówkę. Szczególnie dla osób, które wciąż się uczą to świetna okazja na zarobek. Osobom uczącym się i studiującym będzie o wiele łatwiej, ponieważ na pewno znają język angielski choć w stopniu komunikatywnym. Oczywiście istnieją prace sezonowe “bez języka”, ale są dużo gorzej płatne no i co tu ukrywać – na osoby, które nie znają języka angielskiego patrzy się dużo mniej łaskawszym okiem. Dlatego przed wyjazdem dobrze jest poświęcić choć minimum czasu na podrasowanie gramatyki i wymowy.

Jak znaleźć prace w UK z podstawą angielskiego?

Szukając pracy w internecie na pewno niezbędnym będzie wysłanie CV może i nawet listu motywacyjnego? Jeśli jednak chcesz dorobić sobie na farmie czy produkcji bardziej prawdopodobne będzie wypełnienie tylko i wyłącznie aplikacji, w której najczęsciej są zawarte takie informacje jak: Imię, nazwisko, wiek, poprzednie stanowiska pracy, nazwę firmy, w której kiedyś pracowałeś, czy posiadasz prawo jazdy, ukończone kursy, itp.

Pamiętaj- jeśli jednak CV będzie wymagane koniecznie musisz napisać je w języku angielskim.

W Anglii można zarobić całkiem przyzwoicie a po pracy spędzić fajnie czas.

Szukając pracy w Anglii najlepszym rozwiązaniem jest poprosić znajomych, którzy tam mieszkają o rozeznanie się w swojej okolicy czy aby nie ma jakichś ciekawych ogłoszeń. Pamiętajmy, że znajomość języka angielskiego może wyjść nam tylko i wyłącznie na plus. Przed wyjazdem warto powtórzyć sobie choć podstawowe zwroty i słówka.

Chcesz nauczyć się języka angielskiego ale wciąż brak ci motywacji w działaniu? poniżej przedstawie ci 10 powodów, dla których naprawdę warto nauczyć się języka angielskiego!

 1. PODWYŻKA! na pewno słyszałeś już nie raz określenie ” jaka praca taka płaca”. według przeprowadzonych sondaży osoby, które znają język angielski zarabiają aż o 27% więcej niż osoby, które z angielskim nic do czynienia nie miały! Prawdziwa przepaść między osobami, które znają język a nie znają jest na stanowiskach kierowniczych, ponieważ osoba, która może w swoje CV wpisać sobie znajomość języka angielskiego i startuje na stanowisko kierownicze zarobi prawie 80% więcej niż osoba, która go nie zna. Opłaca się, prawda? 🙂
 2. LEPSZA UCZELNIA! tak, angielski wpływa również na to, gdzie przyjmą Cię na studnia. Nie muszę zaznaczyć, że z językiem angielskim możesz również rozwijać się na studiach zagranicznych i to nie na byle jakich uczelniach? 🙂
 3. WYMARZONA PRACA! Nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć, że rekruterzy stawiają na osoby, które znają język angielski. Nie musisz też aplikować tylko i wyłącznie w krajowych firmach- zagraniczne korporacje staną przed tobą otworem.
 4. PODRÓŻE ZAGRANICZNE JUŻ NIE BĘDĄ STRESEM! będziesz podróżować z większą swobodą. Miło jest przecież znać język angielski i być samowystarczalnym człowiekiem.
 5. NAWIĄŻESZ NOWE ZNAJOMOŚCI. Czy wiesz, że na świecie ok miliarda ludzi płynnie posługuje się językiem angielskim? Znając język już nie będziesz się czerwienił kiedy ktoś o coś zapyta – po prostu odpowiesz 🙂
 6. PRZYJEMNOŚĆ Z NAUKI ANGIELSKIEGO. Czasy kiedy nauka języka angielskiego sprawiała ból i frustrację odeszły w niepamięć. w XXI wieku nauka sprawia przyjemność, szczególnie w tej formie, którą sami wybierzemy. Zrób resarch w internetach i poszukaj najlepszych kursów online.
 7. INSTRUKCJE, ETYKIETY I OPISY PRODUKTÓW NIE BĘDĄ JUŻ TAJEMNICĄ. teraz już będziesz wiedział jak złożyć tę nieszczęsną szafkę zamówioną na ali 😉
 8. DASZ SWOJEMU MÓZGOWI POTĘŻNE ĆWICZENIE! mózg jest mięśniem a jak wiadomo mięśnie trzeba ćwiczyć, nauka angielskiego będzie solidną siłownią dla twojego mózgu.
 9. NAUCZYSZ SIĘ BYĆ SYSTEMATYCZNYM. Gwarantuję ci, że nauka angielskiego cię wciągnie, będzie twoim hobby, twoją ucieczką od codziennych spraw. Wejdzie Ci w nawyk i nawet nie będziesz wiedział kiedy to się stało. Zdrowe nawyki to świetna sprawa!
 10. BĘDZIESZ Z SIEBIE DUMNY. Chyba to najbardziej motywujący punkt programu. Cóż nie ma nic bardziej motywującego niż perspektywa spełnionego celu!

Z całą pewnością warto znać język angielski wyjeżdżając na wakacje. Są różne sytuacje w życiu, wyobraźmy sobie, że samochód ulegnie uszkodzeniu lub będziemy potrzebować pomocy. Niestety – w życiu trzeba być przygotowanym na wszystko a w szczególności jeśli wakacje będziemy spędzać na obczyźnie. Dzięki znajomości języka angielskiego możesz sam zadbać o własne interesy nie prosząc o pomoc tłumacza, która i tak z resztą jest bardzo kosztowna.

Z przydatnych poczynań przed wakacjami warto powtórzyć rozmówki polsko-angielskie. Znajdziemy je nie tylko w tych małych książeczkach, które kojarzymy ze szkół ale i także na kursach online. Zwróćmy uwagę na takie, które mają bogate słownictwo i ilustracje.

Pamiętaj, że wykucie się na pamięć słówek i zwrotów nic szczególnego nie wniesie jeśli nie nauczymy się poprawnej wymowy. To właśnie od niej będzie zależało w dużej mierze czy nawiążemy dialog z obcokrajowcami 🙂 Oczywiście działa to też w drugą stronę – musimy nauczyć się rozumieć ze słuchu – na szczęście w dzisiejszych czasach dostęp do materiałów szkoleniowych jest praktycznie nieograniczony i to od ciebie w dużej mierze będzie zależało w jakim tempie nabierzesz wprawy.

Jeśli codziennie przez średnio 45 minut będziesz powtarzał materiał, uczył się nowych słówek, wymowy i dialektu jest szansa, że po dwóch miesiącach będziesz całkiem dobrze posługiwał się językiem angielskim. Oczywiście poliglotą nikt od razu nie zostanie ale za rok? dwa? kto wie 🙂

Pamiętaj – jadąc na wakacje nie musisz mówić biegle po angielsku. Do zamówienia jedzenia czy przy kupnie biletu wystarczą podstawy.

Ucząc się języka angielskiego warto zapoznać się z niektórymi ciekawostkami z wysp. Tego nie dowiesz się w szkole 😉 Gotowi? no to lecimy!

 1. Królowa Anglii jest prawdopodobnie jedyną kobietą na całym globie posiadającą tak wiele Ziem! 1/6 lądów na całym globie należy właśnie do niej.
 2. jeśli kończysz 100 urodziny na wyspach możesz liczyć na podarek od królowej! w postaci…Zdjęcia samej monarchini z dedykacją od niej samej.
 3. najkrótszy lot na wyspach trwa…2 minuty i łączy dwie wysepki.
 4. W Nigerii jest więcej osób mówiących po Angielsku niż w samej Wielkiej Brytanii. Ah… emigracja 😉
 5. Królowa nie posiada paszportu a wszystkie inne paszporty są wydawane w imieniu królowej.
 6. Królowa Elżbieta jest najdłużej panującą w całej historii Anglii.
 7. Wg przeróżnych sondaży dzieci w UK spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu niż… więźniowie na spacerniaku….
 8. Związek Królowej Elżbiety rozpoczął się kiedy ona miała 13 lat a on 18. Niewiele osób wie, że byli kuzynostwem.
 9. Brytyjczycy zdecydowanie są rekordzistami w piciu herbaty. Dziennie wypijają 165 mln szklanek – dla porównania Amerykanie wypijają jej 20 razy mniej.
 10. w samym Londynie używa się 300 języków.

Anglia niewątpliwie jest jednym z najciekawszych miejsc na świecie. Kryje o wiele więcej ciekawostek – to były tylko niektóre z nich! 😉

 1. Język Angielski jest językiem oficjalnym w przestrzeni powietrznej, a więc oznacza to, że załoga zawsze mówi w języku angielskim niezależnie od tego gdzie i skąd lecisz.
 2. Angielski staje się co dwie godziny bogatszy o nowe słowo a więc zasób języka w nowe słówka zwiększa się co roku o aż 4000 nowych słów 😉
 3. 1,5 mld ludzi na świecie płynnie mówi w języku angielskim a to oznacza, że możesz bez przeszkód rozmawiać z co piątą osobą na świecie!
 4. Przeciętny użytkownik języka angielskiego zna tylko od 20 do 30 tysięcy słów. Słowo tylko nie jest bez znaczenia – Angielski jest jednym z najbogatszych języków na świecie i ciężko nauczyć się wszystkich słówek i zwrotów.
 5. najdłuższym słowem w języku angielskim jest pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis – to choroba płuc, której przyczyną jest wdychanie popiołu lub dymu.
 6. Najkrótsze zdanie to I AM – chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć znaczenia.
 7. Najczęściej używanym przymiotnikiem jest “good”.
 8. najczęściej używanym rzeczownikiem jest time.
 9. Najbliższym językiem jest język fryzyjski – rzadko spotykany na malutkich aglomeracjach w Niemczech i Holandii.
 10. Angielska ortografia jest okropnie trudna a prawie wszystko za sprawą Williama Caxtona
 11. Ponad 85% danych przechowywanych w komputerach na całym świecie jest w języku angielskim.
 12. Angielski to oficjalny język w 67 państwach.
 13. 90% tekstów napisanych po angielsku składa się jedynie z 1000 słów.
 14. Istnieją 24 różne dialekty angielskiego używane w Stanach Zjednoczonych.

Jak widać angielski jest ciekawym językiem i warto go poznawać.

Wg danych liczbowych : 1,5 miliarda ludzi posługuje się angielskim, w ponad 50 krajach króluje jako język urzędowy, 427 milionów osób mówi tym językiem na co dzień.
Przypuszcza się, że obecnie 2 miliardy osób uczy się języka czyli to rekordowa liczba osób od lat. Ponad ćwierć zatrudnionych na świecie musi w pracy używać angielskiego biznesowego. Turystyka, usługi IT, Bankowość i Handel Międzynarodowy, Edukacja, Lotnictwo to branże, w których język angielski jest niezbędny w komunikacji globalnej. Nie tylko w pracy i za granicą jest ogromny boom na angielski. Oczywiście, króluje on również w mediach społecznościowych takich jak np. twitter, facebook, instagram…

Co sprawia trudność?

Kiedy już myślimy, że możemy płynnie i szybko posługiwać się angielskim wyrastają przed nami slangi czy idiomy. Nie warto się jednak załamywać, wszystkiego przecież można się nauczyć. Warto pamiętać o tym, że nauka angielskiego to nie tylko nauka słówek na blachę. W komunikacji liczy się wszystko – jak szybko mówimy po angielsku, czy dobrze rozumiemy naszego rozmówce a nawet język ciała i gesty mają wpływ na całokształt.

Jedno jest pewne- poznawanie języka angielskiego to czysty zysk. Nigdy nie tracimy czasu inwestując czas w samorozwój. Język angielski jest nie tylko przydatny w sferze zawodowej ale i chociażby na zagranicznej wycieczce. Czerpmy więc korzyści z ogólnodostępnych kursów i szkoleń.

Fakt, że znajomość języka angielskiego jest furtką do lepszej pracy i awansów już nikogo nie dziwi. Im lepszy poziom w jakim mówimy po angielsku tym wyższa szansa na zatrudnienie w prestiżowych firmach.

Język angielski w pracy przydaje się praktycznie w każdej firmie, nawet jeśli ogłoszenie było w języku polskim, a na co dzień spotykamy się tylko z osobami z naszego kraju. Ekspansja usług i umiędzynarodowienie, a także tworzenie nowych kultur organizacyjnych, wymaga aby pracownicy rozwijali swoją znajomość biznesowego języka angielskiego.

Jakie profity czerpiemy ze znajomości języka?

Ponad połowa ogłoszeń o pracę daje jasny komunikat-angielski nie jest tylko mile widziany ale jest wymagany. Bardzo często jest tak, że osoba zatrudniona w firmie mówiąca dobrze w języku angielskim dostaje większą wypłatę niż kolega czy koleżanka bez tego atutu.

oczywiście są osoby, które nie miały nigdy zajęć z języka angielskiego lub też nie miały wcześniej motywacji do nauki. Nie należy się poddawać, na rynku jest wiele ofert, dzięki którym podszlifujemy język. Warto rozejrzeć się za korepetytorami, a jeśli cenimy nasz czas świetnym rozwiązaniem będą kursy online.

Zawody i zapotrzebowanie na pracowników.

Panuje mylne przekonanie, że angielski potrzebny jest tylko w sferze biznesów między narodowych. To oczywiście totalna bzdura. W dzisiejszym świecie angielski wymagany jest praktycznie wszędzie od magazynów po usługi turystyczne.

Szukając pracy warto zastanowić się czy Twój angielski nie wymaga czasami lekkiego szlifu? znajdź odrobinę czasu i zainwestuj w siebie.

Wydawać by się mogło, że kursy językowe online są tylko dla osób, które nie mają możliwości nauki stacjonarnej ze względu na brak szkół językowych w pobliżu. Nic bardziej mylnego. Nauka w zaciszu domowym zyskuje na popularności.

Ludzie coraz częściej decydują się na naukę zdalną a powodów jest wiele. Jednym z nich jest maksymalna oszczędność czasu, nie każdy ma ochotę spędzać kolejnych godzin poza domem.

kursy z dowolnego miejsca na ziemi to prawdziwa rewolucja w nauczaniu. Pewnym jest to, że wszystkie formy nauczania w przyszłości dalekiej bądź bliskiej skazane są na zajęcia zdalne. Kursy online dedykowane są nie tylko osobom dorosłym ale i również dzieciom. Bogato ilustrowane aplikacje i ciekawe zdjęcia dają możliwość formy nauki przez zabawę a nie przez sztywne narzucanie reguł. Wszak wiadomo nie od dziś, że to właśnie przez przyjemne przyswajanie wiedzy można nauczyć się więcej niż przez sztywne narzucanie reguł.

jak nauczyć się języka na własną rękę?

Jeszcze parę lat temu wielu specjalistów stwierdziłoby, że to absurdalne. Jednak technologia, która w szybkim tempie galopuje do przodu ma swoje zdanie na ten temat. Oczywiście, że da się nauczyć języka na własną rękę! co więcej – jest mnóstwo narzędzi, które mogą to uskutecznić. Najlepszą formą nauki są kursy online języka angielskiego. Jeśli naprawdę zależy ci na zdobyciu nowych umiejętności językowych bardzo szybko je osiągniesz.

Planujesz zacząć naukę języka angielskiego ale nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Nie wiesz jaka forma nauki będzie odpowiednia dla Ciebie? Zostań z nami – pomożemy Ci z decyzją!

1. Określ swój cel.

Zapewne masz powody, dla których nauka języka angielskiego zaczęła być istotna w twoim życiu. Pamiętając o nich na co dzień utrzymasz niezbędny poziom motywacji 🙂 może jest to zmiana pracy? Poznanie nowego partnera, który jest obcokrajowcem? Chęć awansu? Zapisz sobie na kartce cel, którego dążysz – będzie to pomocne przy nauce i samodyscyplinie.

2. Jaki jest twój angielski?

Czy wiedziałeś o tym, że poziom angielskiego możesz określić samodzielnie? Skorzystaj ze skali CEFR (to skrót od Common European Framework of Reference for Languages czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, ESOKJ). W tabeli znajdziesz opisy poszczególnych kompetencji językowych – mówienia, pisania, rozumienia ze słuchu oraz tekstu pisanego, a także listę konkretnych umiejętności, które powinieneś posiadać na danym poziomie. Na pewno skala będzie świetnym i pomocnym narzędziem. Zawsze dobrze wiedzieć, na czym się stoi.

3. Podstawy, podstawy, podstawy… I jeszcze raz podstawy!

Musisz zdać sobie sprawę z tego, iż podstawy języka angielskiego są niezbędne aby w przyszłości móc płynnie posługiwać się językiem obcym. To trochę tak jak z matematyką- nie znasz podstaw, nie masz szans rozwiązywać trudniejszych zadań. Nie pozostało nic innego jak pokłady cierpliwości I szlifowanie podstaw! 🙂

 1. bądź systematyczny! Nie ma nic gorszego w nauce języka angielskiego niż brak systematyczności I trzeba to zapamiętać! Brak używania systematycznie języka sprawia, że niestety ale doświadczamy regresu. Poświęć choć kilka minut dziennie a nauka przyniesie korzyści.

W naszych czasach dla wielu z nas doba jest zdecydowanie za krótka. W ciągłym pędzie brak nam czasu na wiele spraw a chcielibyśmy się jeszcze doskonalić, spełniać marzenia i zdobywać nowe umiejętności. Czy można nauczyć się angielskiego przez internet?
oczywiście!
Współczesna technologia daje nam morze możliwości, z których grzech byłoby nie skorzystać. Można by nawet rzec, że nauka online może przynieść lepsze rezultaty niż zajęcia stacjonarne. Komu po powrocie z pracy chce się gnać na koniec miasta aby przesiedzieć kilka kolejnych godzin poza domem? Ta perspektywa raczej nie zachęca do poznania czy szlifowania angielskiego.
Na szczęście są lepsze metody na naukę. Dzięki kursom online paradoksalnie nauczysz się więcej niż w szkole stacjonarnej. Dlaczego? oto kilka powodów:

 

 

 

 1. Materiał możesz powtarzać kiedy tylko masz na to ochotę!

 2. Możesz rozsiąść bezkarnie na fotelu z kubkiem pysznej kawy 🙂

 3. Kursy online to świetna opcja dla introwertyków, którzy lepiej czują się w domowym zaciszu.

 4. Sam ustalasz kiedy masz ochotę na naukę.

 5. Kursy online są dużo tańsze niż lekcje stacjonarne.

Jak widać nauka języka angielskiego w domu przy odrobinie samozaparcia może być przyjemną formą osobistego progresu.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Jak dobrze Polacy mówią po angielsku?

O ile prawdą jest, że starsze pokolenie może mieć problemy z porozumiewaniem się w języku angielskim, o tyle Polska pod względem znajomości języków obcych nie pozostaje w tyle za innymi krajami europejskimi. Wielu Polaków dobrze mówi po angielsku. Angielski nie jest jednym językiem, w którym Polacy uczą się mówić, ale jest znaczna większość Polaków, którzy dobrze mówią po angielsku. Szczególnie osoby pracujące w marketingu czy branży IT mówią dobrze po angielsku.

Polska na tle innych krajów — Polacy mówią po angielsku bardzo dobrze!

Największy na świecie ranking krajów i regionów ze znajomością języka angielskiego (EF EPI 2019) plasuje Polskę na 11 miejscu na 100 krajów. Język angielski jest dość powszechnie używany w Polsce, a nieco ponad jedna trzecia Polaków podaje, że w pewnym stopniu potrafi mówić po angielsku. Wskaźnik ten wzrasta w dużych miastach i miejscowościach turystycznych, gdzie bez problemu znajdują się osoby, które mówią po angielsku płynnie i bez barier.

Czy wszyscy Polacy mówią po angielsku?

Anglojęzycznych użytkowników najczęściej można spotkać w dużych miastach, gdzie język angielski jest używany na co dzień. W Polsce nie ma również problemu z komunikacją w języku angielskim na polskich lotniskach, dworcach kolejowych czy restauracjach w centrum miasta. Częściej to młodsze pokolenia polaków lepiej mówią po angielsku. Osoby starsze częściej uczyły się języków takich jak niemiecki, rosyjski czy francuski.

Dlaczego ludzie nie chcą mówić po angielsku?

Powodem, dla którego Polacy nie zawsze lubią porozumiewać się po angielsku, jest ich doświadczenie edukacyjne. Wielu nauczycieli koncentruje się na gramatyce i słownictwie, a nie na rzeczywistych rozmowach. Po 9 latach nauki angielskiego często nie jest się w stanie prowadzić konstruktywnej rozmowy po angielsku, dopóki nie ma się regularnych kontaktów z anglojęzycznymi osobami. Dopiero rozmowa i potrzeba używania języka sprawia to, że można uczyć się wykorzystywać swoje umiejętności w sytuacjach życiowych.

Języki w Polsce — jakich języków używa się w Polsce oprócz angielskiego?

Polska jest w rzeczywistości bardzo zróżnicowanym językowo krajem, w którym oficjalnie mówi się ponad 20 językami. Sam polski jest językiem słowiańskim, drugim po rosyjskim, najczęściej używanym językiem, którym posługuje się 97% populacji.

Jaki % Polaków zna język angielski?

Język angielski zna około 40% Polaków, a około 7 milionów lub około jedna szósta Polaków mówi również po rosyjsku. Jest to pozostałość po dawnych czasach Związku Radzieckiego. Niemiecki, ukraiński, litewski, ormiański i romski są również używane jako języki mniejszości w kraju. Polska graniczy z Niemcami i Ukrainą, a więc ma wielu rodzimych użytkowników tych języków w niektórych regionach.

Jak przełamać barierę językową? Kursy języka angielskiego

Bez względu na to, ile egzaminów zdałeś lub ile artykułów i książek udało Ci się przeczytać w języku angielskim, nic nie może się równać z faktyczną rozmową z kimś innym, kto mówi płynnie po angielsku. Myślisz, że rozmówca może się śmiać, jeśli powiesz coś źle i osądzi Cię, jeśli popełnisz zbyt wiele błędów gramatycznych lub, co gorsza, nawet nie odpowie, ponieważ nie będzie w stanie zrozumieć, co mówisz? To właśnie bariera językowa, którą trzeba w sobie przełamać. Jednak przełamanie bariery językowej nie oznacza osiągnięcia płynności, a następnie nagłej umiejętności mówienia perfekcyjnie po angielsku.

Mów po angielsku! Rozmówki po angielsku z Polakami i Anglikami

Przełamanie bariery językowej oznacza pokonanie początkowego strachu i rozpoczęcie mówienia w obcym języku bez względu na poziom biegłości. Oznacza to odwagę rozmowy z biegłym mówcą, np. mając kurs języka angielskiego i prowadząc rozmowy – nawet krótkiej. Ćwicz wygłaszanie przemówień omawiając wspólne tematy rozmów i pamiętaj o tym, by zapominać swoje błędy i starać się po prostu mówić, ucząc się przy tym i oswajając z językiem. Choć zabrzmi to sprzecznie, trzeba pamiętać, żeby zrobić sobie przerwę i zapomnieć o perfekcyjnym mówieniu. Kiedy nie pamiętasz słowa, nie rezygnuj z tematu — używaj porównań, synonimów, dźwięków, gestów rąk i nie tylko! Naucz się idiomów i popularnych zwrotów i ćwicz swój akcent, a nawet nie zauważysz jak zaczniesz płynnie używać języka angielskiego!


Test został przygotowany przez specjalistów, aby w pełni określić twój poziom znajomości języka.

Sprawdź się dla siebie, dołącz do kursu przeznaczonego właśnie dla Ciebie!

Dla wszystkich czekają atrakcyjne nagrody!


Are you working tomorrow?
I would like to buy three tickets.
___ name is Tom.
How old is he?
Do you mind If I open the window?I don't know ___.
I have ___ decision.
I ___ be there in 25 minutes.
I am ___ a car now.
How are you today?
Have you ever ___ in France?
Are you married?
What do you do for a living?
I am ___ the way.
I ___ watch TV.
Did you ___ enough money?
Did you pay attention?
I am ___________________ now.
He has just ___
I don't ___ beer.
Do you speak English?

Wypełnij poniższy formularz, aby zobaczyć wyniki

Test angielskiego
You got {{userScore}} out of {{maxScore}} correct
{{title}}
{{image}}
{{content}}

Ze względu na ostatnie zawirusowania wielu z nas chcąc nie chcąc spędza teraz znacznie więcej czasu w domu… i pewnie się nudzi. To doskonale, doskonale że czytasz to właśnie teraz, bo mam dla Ciebie rozwiązanie na nudę. A jego imię brzmi język angielski. No, nie uciekaj tylko czytaj dalej. ?

 

Jak już wspólnie ustaliliśmy, masz sporo czasu na naukę angielskiego w domu. Dobrze byłoby teraz gdybyś odpowiedziała na 3 poniższe pytania:

 1. Czy masz chęci się uczyć czy wolisz się dalej nudzić?
 2. Czy masz co najmniej 15 minut dziennie na naukę angielskiego?
 3. Czy lubisz placki?

Jeśli na którekolwiek z powyższych trzech pytań odpowiedziałaś twierdząco to mamy to. Możesz się uczyć angielskiego z domu, a przy tym zajadać się plackami ziemniaczanymi… czy to naprawdę nie brzmi cudownie?

A teraz porozmawiajmy o pozytywach tej sytuacji…

 1. Placki są świetne i na słodko i na słono.
 2. Dobra, zostawmy już te placki…
 3. Nauka w domu jest mniej stresująca, według statystyk 73% uczniów stresuje się na myśl o lekcji z nauczycielem!
 4. Będąc w domu masz ten komfort i wygodę, że możesz uczyć się angielskiego zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej… ?
 5. A skoro uczyć się w domu możesz to także robić kilka razy dziennie w krótkich 15 minutowych sesjach.

No i wtedy wymówka pod tytułem… nie, nie mam godziny czasu na naukę odchodzi w niepamięć. Bo 15 minut to zaledwie 1/4 godziny, więc znacznie łatwiej jest je znaleźć, potem przerwa na obiad, i kolejne 15 minut.

Dodatkowo w ten sposób jesteś też w stanie określić kiedy uczysz się najbardziej! Rano, przed południem, po południu czy może wieczorem?

Daj nam znać w komentarzu co Ty o tym myślisz!

Nauka Angielskiego – 5 kroków które Ci pomogą


Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę angielskiego na pewno zastanawiasz się od czego zacząć. A jeśli z kolei to Twoje kolejne podejście do tematu angielskiego… albo i kontynuacja, to chętnie dowiesz się jak tym razem uniknąć sytuacji, gdy traktujesz naukę angielskiego jak coś co jest przymusowe. A przecież obcowanie z językiem obcym powinno być jak przygoda, podróż w nieznane. Sprawiać przyjemność i wywoływać uśmiech na twarzy z każdym kolejnym krokiem. Bez spadku motywacji na pewno się nie obędzie, ale dzięki tym 5 krokom jesteś w stanie iść po swoje jak Napoleon!

 

 

Krok pierwszy – dlaczego?

Na pewno pierwsza i najważniejsza rzecz, to tak jak i w przypadku płatnego kursu online, określenie po co Ci to. Dlaczego chcesz się uczyć… tak naprawdę? Czy nie jest to przypadkiem tak, ze chcesz sie uczyć angielskiego tylko na chwilę, a Twoj zapał będzie słomiany? Przemyśl to dobrze. Wówczas to wszystko będzie miało głębszy sens. A dodatkowo, gdy dorwie Cię dołek i wymówkoza, to przypomnisz sobie dlaczego zacząłeś swoją przygodę z angielskim. No i warto też byś wiedział przed samym sobą dlaczego akurat angielski online, a nie kurs stacjonarny. Jeśli dobrze sobie tego nie uzasadnisz po kilku tygodniach możesz dojść do wniosku, że odpuszczasz… bo na przykład jesteś osobą, która musi mieć nad sobą bata na kursie stacjonarnym w postaci nauczyciela. I co wtedy?

 

 

Krok drugi – zaczynajmy! Ale od czego?

Jeśli wiesz juz dlaczego, spokojnie możesz sobie odpowiedzieć na drugie pytanie. Od czego chciałbyś zacząć swoją przygodę z angielskim? Znasz już na tyle język angielski, że kluczowe będą konwersacje, czy jednak chciałbyś zacząć od początku… poznania pierwszych słówek po angielsku i konstrukcji gramatycznych? Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez uczących się angielskiego jest niewłaściwa ocena poziomu. Jeśli startujesz, nie oglądaj Netflixa po angielsku, bo to jeszcze nie jest ten moment. Jeśli już sporo wiesz, nie zaczynaj od odmiany TO BE – ucz się nowych rzeczy, a nie te które już umiesz. Warto tutaj skorzystać z dostępnych testów języka angielskiego, jeśli nie jesteś pewny swojej wiedzy. Szybkim i prostym testem, który da Ci odpowiedź na nurtujące pytanie będzie – www.langigigo.com/testangielskiego

 

 

Krok trzeci – kiedy chcesz się uczyć?

Gdy już wiesz dlaczego chcesz się uczyć języka angielskiego za darmo i jaki jest Twój poziom pozostaje ustalić kolejną ważna rzecz. Ile masz na to czasu w tygodniu i kiedy możesz się uczyć angielskiego. Może rano w drodze do pracy, gdy jesteś w pociągu albo w przerwie na lunch? Ty wybierasz, pamiętaj że nie potrzebujesz tego czasu zbyt wiele. Kwadrans dziennie 2-3 razy w tygodniu w zupełności Ci wystarczy.

 

 

Krok czwarty – jaki rodzaj nauki Cię interesuje?

Czwartym pytanie, na które musisz znaleźć odpowiedź będzie kwestia czego tak naprawdę oczekujesz? Chcesz sie uczyć na słuchawkach, głównie słuchając lektora czy np. oglądając darmowe lekcje angielskiego na youtube? A może chcesz się uczyć angielskiego grając czy wpisując słowa do gotowych zdań? Pamiętaj, że forma nauki angielskiego na różnych jej etapach może, a wręcz powinna się zmieniać.

 

 

 

Krok piąty – nie zapomnij o motywacji i systematyczności

Gdy zaczynasz się uczyć z reguły masz silną motywację zewnętrzną bądź wewnętrzną, co jednak w sytuacji gdy udało Ci się już odpowiedzieć na pytanie czemu chcesz się uczyć, jaki jest Twój poziom angielskiego, jak często chcesz się uczyć i przy użyciu jakiej aplikacji czy narzędzia? Potraktuj naukę angielskiego jak podróż, odkrywanie siebie i swoich możliwości. Po pewnym czasie gdy wejdziesz w rytm może Cię dopaść rutyna. Warto wtedy pamiętać, że możesz zmienić dni swojej nauki angielskiego za darmo czy nawet metodę nauki. Może się wtedy okazać, że taka drobna zmiana sprawi, ze znów będziesz mieć przyjemność i chęć do nauki angielskiego.

Niewątpliwie, to w jaki sposób uczysz się słówek bardzo mocno wpływa na to, jaki ostatecznie będzie Twój zasób słów. Abstrahując od gramatyki i komunikacji, bez słówek daleko się nie zajedzie. Jak zatem można je przyswajać skutecznie i czy warto najpierw nauczyć się 1000 podstawowych słów w języku angielskim?

Z pewnością jest to podstawowy problem osoby, która dopiero zaczyna naukę angielskiego – nie zna słówek i wypada je więc poznać.

Istnieje niemalże mit 1000 słówek, które są dobrą opcją wyjściową do uczenia się angielskiego. Jeśli jesteś osobą, która może na palcach jednej ręki policzyć słowa, które są jej znane po angielsku warto by przyswoić sobie większą ilość słówek, a dopiero potem spoglądać na gramatykę czy stricte komunikację. Należy jednak pamiętać, że samo słownictwo to za mało, ważne będzie nie tylko znaczenie słów, ale także poprawna wymowa i start to dobry moment by zwrócić na to uwagę od razu.

I to jest właśnie Twoja przewaga nad osobami, które mają już jakieś doświadczenie w uczeniu się języka angielskiego i siłą rzeczy różnego rodzaju błędy związane z pisownią czy wymową – jeśli postawisz sobie twarde warunki i słówko będzie znaczyć wymowa, zapis i znaczenie to nie powielisz tego typu błędów.

Bardzo ważne jest także, by dobrze dobrać sobie te bazowe 1000 słówek, albo niech to będą słówka, które będą dla Ciebie ważne i potem będziesz ich używać – czyli na przykład związane z Twoją pracą czy na przykład przydatne w przypadku podróży, jeśli uczysz się angielskiego wyłącznie po to, by nie mieć problemów na wakacjach. A dalej oczywiście słówka w konkretnych tematach w ramach lekcji tematycznych.

W późniejszym etapie doskonałą metodą uczenia się słówek ze sobą w żaden sposób nie związanych tematycznie jest wypisywanie sobie codziennie kilku, które wpadły Ci do głowy. Nie wiesz jak jest krzesło, drzewo czy pomidor? Zapisuj, a potem sobie przetłumacz. Wypisując sobie tylko 3 słówka dziennie, możesz się nauczyć 21 słówek tygodniowo, co daje w skali roku nawet 1095 słów!

Sama baza słówek, którymi władasz… jest bez znaczenia. Ważne jest jaką ilość tych słów jesteś w stanie używać. Bardzo często mamy do czynienia z uczniami, którzy znają nawet kilka tysięcy słów, ale nie mówią. I trzeba ich odblokować, rozbudzić ich mózg do komunikacji i rozćwiczyć komunikacyjnie. Wręcz nie muszą się uczyć wielu słów, bo wiele z nich jest im znane, choć nieużywane. A wiesz dlaczego się tak dzieje?

W kontekście słownictwa niezbędne jest bycie osobą systematyczną, co jest oczywiście niezwykle trudne do realizacji. Dużo łatwiej usiąść do “lekcji” raz na tydzień, niż sesję godzinną rozłożyć sobie na4 podejścia po 15 minut. Ale te krótkie 15-minutowe sesje cztery razy w tygodniu dadzą Ci dużo lepsze efekty!

Jeśli jesteś osobą, która jest ciekawa słówek i po prostu lubi się uczyć… to jesteś na wygranej pozycji. Bo nauka to dla Ciebie przyjemność, a nie obowiązek. A to sprawi, że będzie… przyjemniej i łatwiej przyswając kolejne rzeczy po angielsku.

Oprócz klasycznych metod przyswajania słówek, możesz również korzystać z szeregu aplikacji online, czy nawet naklejać sobie te słówka nad łóżkiem i wciąż na nie patrzeć. Jeśli jesteś wzrokowcem warto również zaopatrzyć się w fiszki, które są dobrą grą na utrwalenie słownictwa.

I to bez względu na to czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy pamięciowcem!

A nowe słownictwo najłatwiej utrwalać sobie w konkretnych zdaniach, co często jest pomijane w szkołach, gdzie nauczyciele skupiają się na tłumaczeniu słów. Takie podejście jest bezwartościowe, a jeśli to samo słówko napiszesz sobie w kilku praktycznych zdaniach szanse na to, że je utrwalisz i to w zdaniu są znacznie wyższe.

Łatwiej zapamiętać, że chair to krzesło, gdy mamy zdanie: There are my chairs, aniżeli samo słówko, które w każdej chwili może nam uciec. A dodatkowo, co jeśli znasz słówka, ale nie bardzo umiesz ułożyć z nimi zdania?

To sprawia, że ludzie, którzy znają sporo słówek nie używają ich, bo nie korzystali przy tym ze zdań, więc nie mają tego przećwiczonego. To tak jakbyś uczył się jeździć samochodem, nie jeżdząc samochodem tylko czytając o tym i oglądając jak jeżdzą inni! Kompletny absurd!!!

Jeszcze szerzej niż w dzisiejszym wpisie możesz posłuchać i pooglądać na temat uczenia się słówek w kolejnym odcinku English Breakfast. Przyznajemy, że to wyjątkowo wartościowy i konkretny odcinek!

 

 

 

Polacy mają tendencję, by próbować mówić po angielsku dokładnie tak jak po polsku. Czyli krótko mówiąc robić przekład i tłumaczenie słowa po słowie. Niestety doświadczenie z językiem angielskim bardzo jasno daje do zrozumienia, że to nie jest możliwe. Właśnie dlatego, że język angielski ma inną budowę i operuje często na nieco zróżnicowanych zwrotach.

Weźmy sobie na warsztat choćby coś takiego jak polonizmy, czyli takie błędy, które wynikają właśnie z zastosowań, które występują w języku polskim i tam są jak najbardziej poprawne.

Czasem czegoś jest za dużo, a czasem jest użyty niewłaściwy czasownik w przypadku phrasal verbs.

5 popularnych polonizmów, które w angielskim są błędami:

 • go FOR shopping – iść na zakupy

 • go TO home – iść do domu

 • call TO her – zadzwoń do niej

 • take a photo/make a photo – robić zdjęcie

Jeśli chcesz, możesz także obejrzeć odcinek English Breakfast, gdzie znajdziesz więcej szczegółów na temat tego zagadnienia.

Problemem wielu osób, które próbowały się nieskutecznie uczyć angielskiego pozostaje to, że zabrakło im motywacji. Ale często motywacja wewnętrzna co jakiś czas potrafi się odbudować i schemat jest powielany. Zaczynasz, uczysz się przez kilka dni… i znowu klops. No i tak w kółko. Jak zatem masz tego uniknąć?

Podstawową rzeczą będzie oczywiście motywacja, czyli musisz odpowiedzieć sobie na to odwiecznie pytanie… po co Ty się właściwie chcesz tego angielskiego uczyć?

Jeśli to tylko hobby, to po co się spinać i narzucać sobie zbyt duże oczekiwania względem postepów czy godzin spędzonych w książkach? Hobby ma sprawiać, że dobrze się czujemy, wręcz relaksujemy, nie można się więc do tego zmuszać.

Jeśli masz taki cel, bo matura z angielskiego tuż tuż, a Ty masz sporo 18-tek do zaliczenia… mówimy tu rzecz jasna o wielu imprezach urodzinowych z okazji pełnoletności… czy nawet gdy potrzebujesz angielskiego do pracy w Polsce, albo przygotowujesz się do wyjazdu, gdzie ten angielski nie będzie już odskocznią, ale właśnie codziennością.

Zatem, jeśli masz w sobie te motywację, warto byłoby znaleźć sposób, by umieć ją w sobie podtrzymać, wręcz nasilać. Przydałby się więc sensowny plan tego co chcesz zrealizować. Ale absolutnie nie chodzi o to, czy w 3 miesiące dasz radę nauczyć się angielskiego. Jeśli się zepniesz to dasz radę, choć pamiętaj – szybko to można zrobić jajecznicę.

Najważniejsze oczywiście jest to, jaki poziom masz obecnie i jaki poziom chcesz mieć za na przykład wspomniane 3 miesiące. Bo warto wyznaczać sobie mniejsze cele, że np. w ciągu dwóch tygodni chcesz się skupić na tym i na tym.

Dobry plan to 60% sukcesu, 20% to ciężka praca, a 20% to Twój talent do uczenia się.

Jeśli więc nie bardzo wiesz czego chcesz się uczyć, czy też jak, to po prostu sięgnij po dobre materiały dydaktyczne, albo zapisz się na grupowy kurs angielskiego, albo nawet indywidualny z konrepetytorem, który pomoże Ci ustalić dokładnie co potrafisz, a nad czym jeszcze musisz popracować.

Uczniowie, kótrzy trafiają do nas bardzo często mówią wprost. Przychodzą na kurs po to, by mieć bata i kopa, bo to ich zmotywuje do nauki i uniemożliwi poddanie się po 2 tygodniach.

Dlatego jeśli dopiero zaczynasz naukę, nie poddawaj się, może po prostu potrzebujesz oddechu, by potem ruszyć jak torpeda do celu. Jeśli poddasz się zbyt szybko nigdy się tego nie dowiesz!

Zatem raz jeszcze:

 1. Motywacja

 2. Plan

 3. Metody

 4. Udział w kursie lub korepetycje

 5. Determinacja

Jeśli to co czytasz to za mało, obejrzyj odcinek Kuby z English Breakfast, w którym opowiada o swoich doświadczeniach z uczniami.

Wbrew pozorom, każdy język to nie tylko zupełnie inne słowa, ale również zwyczajne, czy nawet pewnego rodzaju konteksty sytuacyjne. Czasem bywa więc tak, że to co po polsku będzie grzeczne, to w przekładzie na angielski już może być uznane za niegrzeczne. Nie wierzysz? A jednak…

Taka prosta sytuacja, gdy chcemy coś dostać, gdy chcemy o coś poprosić po polsku powiemy po prostu proszę i sprawa załatwiona, wszyscy szczęśliwi i można się rozejść. Ale nie po angielsku… tutaj samo proszę, czyli w tym przypadku please, będzie uznane za coś absolutnie niewłaściwego, a wręcz wywołującego zniesmaczenie u drugiej strony.

Mowa tutaj oczywiście o kontakcie z Brytyjczykami z krwi i kości. Bo nie chodzi tutaj o błąd wynikający z błędnej interpretacji słowa, ale o to z czym się wręcz trzeba urodzić. Czyli rozumienia specyfiki Brytyjczyków, którym przesadnej wręcz kultury w kontakcie bezpośredni odmówić nie sposób. Oczywiście z wyjątkiem sytuacji, gdy wypite zostało kilka piw, a nasz kolega w przeciwieństwie do nas nie jest fanem The Gunners tylko The Blues i konflikt gotowy…

Ale żeby uniknąć tego typu sytuacji, warto zaznajomić się z rzeczą wręcz oczywistą. Samo please to za mało!

Jeśli chcemy być kulturalni po ANGIELSKU i o coś prosimy konieczne jest użycie formy Can I…

 • Can I have?

 • Can I please?

 • Can I get?

 • Can I take?

I tak dalej, i tak dalej.

Czyli wystarczy, że zamiast powiedzieć give me some fags, please – powiecie: Can you give me… some fags, please? Pomijając już rzecz jasna, że forma fags może być również opatrznie zrozumiana… ale to już temat na zupełnie inny wpis.

Podsumowując – jeśli zależy Wam na tym, by Brytyjczycy i ogólnie otoczenie postrzegało Was jako dobrych i kulturalnych ludzi UŻYWAJCIE wskazanych form grzecznościowych, a znacznie ułatwi Wam to życie.

Jeśli potrzebujecie konkretnych przykładów, służymy odcinkiem z English Breakfast na temat angielskim form grzecznościowych. Enjoy!

W angielskim można znaleźć sporo słówek, których znaczenie jest na tyle podobne, że są po prostu mylone. Jednym z takich przykładów jest właśnie get up i wake up.

Wake up za sprawą pewnej piosenki zostało mocno spopularyzowane i weszło do języka potocznego wręcz – “AVICII – wake me up” to kawałek, którego na pewno warto posłuchać. Zatem do dzieła.

A teraz już do meritum:

 • get up używamy nie tylko w kontekście łóżka, ale także gdy ktoś każe nam wstać. Zatem GETP UP to po prostu wstać.

 • wake up używamy przede wszystkim, gdy właśnie się obudziliśmy, ale jeszcze niekoniecznie wstaliśmy.

W dzisiejszym odcinku English Breakfast znajdziecie jeszcze kilka słówek, które są poniekąd pokrewne z get i wake.

Jeśli chodzi o język angielski i naszą wymowę, dla niektórych może być to ważne, a dla innych nie. Wszystko zależy od tego jak chcemy być postrzegani – jako osoby, które przykładają się nie tylko do tego co mówią, ale też w jaki sposób. A jak jest w Twoim przypadku?

Bardzo klasycznym przykładem jeśli chodzi o wymowę jest właśnie:

 • EAT
 • IT

To taki klasyczny błąd, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. No bo właściwie co to za różnica… a różnica jest faktycznie minimalna. Ale dość istotna.

No bo EAT to przecież jeść, a IT to po prostu rodzaj nijaki, którego używamy gdy mówimy o czymś niekreślonym, ale także o dziecku czy zwierzakach.

Zatem nie możemy powiedzieć, że I eat my breakfast every day at 7 i z drugiej strony: It is my dog wymawiając EAT/IT w dokładnie ten sam sposób.

EAT to IT, jeśli chodzi o wymowę… mam nadzieję, że nie wprowadza to konsternacji.

A z kolei IT, wymawiamy jako YT, tak jak właśnie YT YZ.

Ważną wskazówką jest także to, że osoby, które dopiero zaczynają swoją “przygodę” z językiem angielskim często są głuchawe… sam nie zdawałem sobie niegdyś sprawy z wielu błędów w wymowie, które mi się przytrafiały.

Pół biedy jeśli ktoś Wam na to zwróci uwagę, wygraliście, bo już wiecie i możecie coś z tym zrobić. Najgorzej jeśli nie macie o tym pojęcia, a nikt nie powie, bo nie chce.

Ale często bywa również tak, że po prostu nie słyszycie tej “innej” wymowy u innych. No bo jak ktoś mówi płynnie i szybko to zanim to trafi do waszego mózgu, zaraz po uszach… to nie będziecie się przecież skupiać czy to jest it czy yt, bo będzie dla was ważniejszy przekaz, żeby go właściwie zrozumieć: zdanie czy całą wypowiedź.

Stąd też często wymowa angielska jest spychana na dalszy plan, a to z kolei sprawia, że nam to umyka. Dlatego popełniłem ten wpis i nagrałem o tym odcinek!

WYMOWA JEST WAŻNA I WARTO NAD NIĄ POPRACOWAĆ.

Jeśli zależy Ci na jak najlepszej wymowie, to fajnie, że  ten wpis trafił w Twoje łapki, ale zajrzyj też do odcinka, w którym tłumaczę to głosowo. Bo słowo pisane nie zawsze jest takie łatwe.

Londyn to miasto bardzo zróżnicowane, kolorowe i atrakcyjne zarówno dla jego mieszkańców, jak również turystów. Kto właściwie nie wie czym jest Big Ben, kim jest Elżbieta II, czy nigdy nie widział London Eye?

Pewnie ciężko o takich ludzi. A ludzi akurat w Londynie nie brakuje, mieszka tutaj ponad 10 milionów ludzi. Jest sporo Anglików, ale są także emigranci z Afryki, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii w dużej części jeszcze w latach 80-tych. Jest też spora grupa Hindusów, którzy przybyli do Londynu jeszcze wcześniej. Ale nie brakuje także mieszkańców z Europy, głównie z Włoch, Portugalii, Hiszpanii… no i oczywiście Polaków, którzy bardzo licznie przybyli tu po roku 2004. Po nas dojechali jeszcze Bułgarzy, Węgrzy czy nawet Litwini i Rumuni.

Można więc powiedzieć, że na każdym kroku można spotkać ludzi z całego świata. Są także dzielnicy Londynu, gdzie można poczuć się jakby się nie wyjechało z Polski… tylko gdzie w tym wszystkim jest angielski?

Ale jeżeli chcesz tutaj przyjechać tylko na chwilę, albo i na dłużej to warto poznać podstawowe słówko w przypadku Londynu… no właśnie. London – jak to wymawiasz po angielsku?

Będzie to London, Landyn, Londyn, czy może jakoś inaczej? Jeśli chcesz się upewnić obejrzyj pierwszy odcinek English Breakfast.

Dowiesz się tam nie tylko jak wymawia się London, Londoner i Londoners ale także posłuchasz sobie wstawek muzycznych i dowiesz się, że Londyńczycy to dobry serial, jeśli chcesz obejrzeć coś gdzie możesz usłyszeć angielski.

 

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” class=”” id=””]

Tydzień temu był trailer, dziś mamy pierwszy odcinek języka włoskiego. Oczywistą oczywistością jest to, że każdy z nas musi jeść. Tak więc przygodę z językiem włoskim rozpoczynamy właśnie od jedzenia. To poniekąd z jedzenia słyną Włochy. Każdy z nas kosztował włoskich potraw, włoskie pasty oraz pizza królują na całym świecie. Zastanawialiście się jak te potrawy smakują we Włoszech ? Dziś nauczymy się nazywać podstawowe rzeczy, w tym celu zabieramy was na łąkę – a wszystko za sprawą naprawdę pięknej pogody, co w UK gdzie nagrywamy dla was odcinki zdarza się niezwykle rzadko. Gorąco zachęcamy do subskrybowania naszego kanału.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_youtube id=”0KZO2VX7kWI” alignment=”center” width=”1240″ height=”600″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” class=”” id=””]

Kiedy tworzyliśmy Langigio miała to być głównie platforma do nauki języka angielskiego. Jak widać, w kwestiach językowych jest nam ciągle mało i mało, dlatego postanowiliśmy wspólnie z wami nauczyć się języka włoskiego. Język włoski oficjalnie startuje na naszym kanale na youtube, zachęcamy was do subskrybowania tego kanału oraz stuknięcia w dzwoneczek, w ten sposób będziecie otrzymywać powiadomienia zawsze kiedy dodamy nowy materiał. Jeszcze nie do końca ustawiliśmy harmonogram publikowania filmów, jednak zapraszamy was do naszej społeczności. Każdy kto chce nauczyć się języka włoskiego jest mile widziany. Pragniemy aby format oferowany przez nas nie był typową nauką, a bardzo luźnym kanałem, mamy nadzieję że ta misja się powiedzie. Poniżej znajdziecie pierwszy odcinek.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_youtube id=”bkn0jLUH6Xw” alignment=”center” width=”1240″ height=”600″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

ALFABET


A[EJ] 

B[BI] 

C[SI] 

D[DI] 

E[I] 

F[EF] 

G[DŻI] 

H[EJCZ]

I[AJ] 

J[DŻEJ] 

K[KEJ] 

L[EL]

M[EM] 

N[EN]

O[OŁ] 

P[PI] 

Q[KJU]

R[AR] 

S[ES]

T[TI] 

U[JU] 

V[WI] 

W[DABLJU] 

X[EKS] 

Y[ŁAJ] 

Z[ZED] 

Słownictwo


apple [APYL] = jabłko

be [BI] = być

clean [KLIN] = sprzątać

do [DU] = robić

eight [EJT] = osiem

fine [FAJN] = fajnie

game [GEJM] = gra

home [HOŁM] = dom

ice [AJS] = lód

joke [DŻOŁK] = żart

kind [KAJND] = rodzaj

later [LEJTAer] = później

my [MAJ] = mój

normal [NORMAL] = normalny

only [ONLI] = tylko

plate [PLEJT] = talerz

quarter [KŁARTAer] = ćwierć

rent [RENT] = czynsz

similar [SIMILAr] = podobny

twenty [TŁENTI] = dwadzieścia

under [ANDAer] = pod

volleyball [ŁOLEJBOL] = siatkówka

want [ŁONT] = chcieć

x-ray [EKS-REJ] = prześwietlenie

your [JOR] = twój

zone [ZOŁN] = strefa

Alfabet + słownictwo


A[EJ] for apple

B[BI] for be

C[SI] for clean

D[DI] for do

E[I] for eight

F[EF] for fine

G[DŻI] for game

H[EJCZ] for home

I[AJ] for ice

J[DŻEJ] for joke

K[KEJ] for kind

L[EL] for later

M[EM] for my

N[EN] for normal

O[OŁ] for only

P[PI] for plate

Q[KJU] for quarter

R[AR] for rent

S[ES] for similar

T[TI] for twenty

U[JU] for under

V[WI] for volleyball

W[DABLJU] for want

X[EKS] for x-ray

Y[ŁAJ] for your

Z[ZED] for zone

HOMEWORK:

 1. Przeliteruj i zapisz w zeszycie swoje imię i nazwisko i naucz się tego na pamięć.
 2. Przeliteruj i zapisz w zeszycie 5 wybranych słów z bazy podanej przy alfabecie.

Wiele osób, które przyjeżdżają do Londynu i potrzebuje jakiegoś kursu angielskiego w pierwszej kolejności myśli o kursach darmowych. Tylko czy tak naprawdę angielskiego można nauczyć się kompletnie za darmo?

Naszym zdaniem jest to niezwykle trudne i to z kilku powodów.

Po pierwsze, motywacja. Jeśli dostajemy coś kompletnie za darmo bardzo szybko znajdziemy uzasadnienie, by przestać się starać i angażować. W końcu tak naprawdę nie ponosimy kosztów i może,y sobie odpuścić, raz, drugi, siódmy i czternasty… no i po nauce. A nawet jeśli nasza motywacja wewnętrzna będzie solidna to inne osoby mogą nas do tego łatwo zniechęcić, gdy na przykład przez ich liczne nieobecności (no bo za darmo kurs), lektor nie może iść z materiałem do przodu my tylko tracimy czas, więc i zaczynam czuć, że to bezsensu.

Po drugie, kursy które na pozór są za darmo zawsze mają ten haczyk, że jeśli nie my to płaci za nie ktoś inny. A skoro tak się dzieje osoby organizujące zajęcia nie zawsze myślę o dobrze uczniów, bo tak naprawdę nie ma to znaczenia w takim przypadku. Jeśli uczeń jest zapisany to ktoś za to zapłaci – a czy uczeń się nauczy angielskiego dla takich osób nie jest już tak ważne.

Z naszych doświadczeń wynika, że wiele osób ma takie podejście do ucznia i widzi w nim tylko zysk. W naszych szkołach jest inaczej, nie wiążemy Cię żadną umową, więc zależy nam na tym byś cały czas robił postęp, bo tylko wtedy będziesz chciał stać się absolwentem naszych placówek. Adres internetowy naszej głównej siedziby to: www.target4you.pl – jesteśmy w zachodnim centrum Londynu, w Hounslow.

Tak samo podchodzimy do kursów wideo, nie ma sytuacji, że kupiłeś kurs i odhaczamy Cię na liście – zależy nam byś w pełni skorzystał z pierwszego poziomu i pomagamy Ci – w pełnej gotowości przyswoić go w niemal 100%. Takie podejście sprawia, że możesz później chcieć uczyć się z nami dalej i będziesz zainteresowany kursem na poziomie bazowym czy nawet zaawansowanym! Dlatego też dążymy do tego byś każdego dnia odwiedzał naszą stronę: www.langigio.com

Dlatego też Twoje dobro, Twój postęp i Twoje zadowolenie zawsze stawiamy na pierwszym miejscu, cieszymy się że jesteś z nami i jest to dla nas dodatkowa motywacja.

REGULAMIN “LANGIGIO”

 

1. Podmiotem oferującym i świadczącym usługę w postaci kursu językowego wideo określonego w Umowie o szkolenie oraz w Regulaminie jest firma

Langigio LTD

www.langigio.com

3 Amberley Way

Londyn TW4 6BH

zwana w Umowie oraz Regulaminie „Langigio”.

2. Podstawą świadczenia usług w postaci kursu językowego wideo Langigio (zwanego dalej „kursem”) jest zawarcie pomiędzy uczniem, a Langigio Ltd zaakceptowanie przez niego regulaminu.

3. Uczeń w rozumieniu niniejszej umowy to osoba, która dokonała płatności za kurs i potwierdziła swoje konto w drodze mailowej.

4. Uczeń ma możliwość wykupić dodatkowe spotkanie z lektorem, jak również wykupić poradę odnośnie zindywidualizowanego programu nauki odnoszącego się do częstotliwości powtarzania lekcji i procesu dydaktycznego.

5. Do korzystania z kursu niezbędny jest dostęp do internetu i sprzęt do tego celu przeznaczony, posiadany we własnym zakresie przez ucznia.

13. Zaleca się zamknięcie podczas lekcji wideo wszystkich innych programów korzystających z połączenia internetowego z uwagi na szybkość transmisji internetowej.

14. W razie problemów technicznych bądź merytorycznych uczeń winien zwrócić się do Działu Obsługi Klienta Langigio e-mailowo: office@langigio.com, telefonicznie

☎ UK +44 7928538547 dla połączeń zagranicznych (spoza UK)

☎ 0 7928 538 547 dla połączeń krajowych (z terenu UK)

 

15. W ramach kursu uczeń otrzymuje indywidualne konto (zwane dalej „kontem”), za pomocą którego po zalogowaniu na stronie internetowej www.langigio.com będzie mógł korzystać z przeprowadzanych przez Langigio lekcji angielskiego wideo na wykupionym poziomie zaawansowania.

16. Po dokonaniu opłaty na rzecz Langigio Ltd uczeń otrzyma na adres poczty elektronicznej wskazany w trakcie procesu rejestracji login i hasło umożliwiające zalogowanie się na stronie www.langigio.com i tym samym uczestniczenie w zajęciach stanowiących treść zamówienia.

 

17. Langigio Ltd nie ponosi odpowiedzialności za:

a. Wszelkie niedogodności wynikające z działań oprogramowania lub sprzętu należącego do ucznia, polegające na uniemożliwieniu lub utrudnieniu korzystania z lekcji wideo, w tym spowodowane przez bezprawne działania osób trzecich polegające na ingerencji w system komputerowy Słuchacza,

c. Skutki wynikłe z wejścia w posiadanie przez osoby trzecie hasła hasła do konta bez względu na przyczynę, która ten fakt spowodowała. W takim przypadku uczeń winien niezwłocznie poinformować o zaistnieniu sytuacji Dział Obsługi Klienta Langigio celem wdrożenia procedury zablokowania konta,

d. Niezgodny z celem kursu sposób wykorzystania konta przez ucznia,

e. Wszelkie szkody wynikające z nieprawidłowego udostępnienia przez ucznia konta osobom trzecim.

18. Langigio Ltd zobowiązuje się zrealizować kurs będący przedmiotem regulaminu z należytą starannością.

19. Langigio Ltd nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za przerwy w świadczeniu usług wynikające z przyczyn technicznych niezależnych od Langigio Ltd, wywołanych przez działania osób trzecich lub siłę wyższą.

20. W przypadku podjęcia przez ucznia działań mających na celu kupno kursu wideo od Langigio Ltd uczeń niezwłocznie po zaksięgowaniu na należącym do Langigio LTD koncie bankowym odpowiedniej wpłaty za kurs umożliwia dostęp uczniowi do wszelkich materiałów wchodzących w zakres wykupionego poziomu.

21. Zgodnie z ustaleniami Langigio LTD uczeń ma prawo odstąpić od kursu w ciągu 48 godzin od zakupu. Warunkiem koniecznym jest przedstawienie zastrzeżeń i powodów takiej decyzji w formie filmu wideo i przesłania go na adres e-mailowy: office@langigio.com z tytułem w temacie e-maila: POWODY.

22. W przypadku przyjęcia zwrotu kwota wpłacona za kurs zostanie przekazana na konto bankowe wskazane pisemnie przez ucznia w ciągu kolejnych 48 godzin od dnia prawidłowego i uznanego odstąpienia od świadczenia usług edukacyjnych.

23. Uczeń ma prawo do składania pisemnych reklamacji na adres Działu Obsługi Klienta Langigio Ltd wskazany powyżej. Reklamacje będą rozpatrywane niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 2 dni od daty wpływu pisma.

24. Opiekun ucznia niepełnoletniego ponosi pełną odpowiedzialność za respektowanie regulaminu przez ucznia.

25. Uczeń wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Langigio Ltd w celach marketingowych obejmujące przesyłanie informacji drogą telefoniczną lub pocztową. Niniejsza zgoda obejmuje przetwarzanie danych osobowych w przyszłości, o ile nie zmieni się cel przetwarzania. Uczeń oświadcza, że został poinformowany o przysługującym mu prawie dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania, jak również prawie wniesienia w każdym czasie sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Uczeń wyraża zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez Langigio Ltd.

26. Programy komputerowe oraz materiały edukacyjne zawarte na stronie www.langigio.com stanowią własność Langigio Ltd. Uczeń zobowiązuje się respektować autorskie i majątkowe prawa przysługujące Langigio Ltd z tytułu opracowanych i przedstawionych mu w trakcie trwania kursu programów i materiałów edukacyjnych, a zwłaszcza do nienaruszalności ich treści oraz formy. Słuchacz zobowiązuje się nie kopiować chronionych prawem autorskim materiałów bez wcześniejszej pisemnej zgody Langigio Ltd. Słuchacz zobowiązuje się nie używać jakiegokolwiek sprzętu do nagrywania (zarówno audio, jak i audiowizualnych) na zajęciach bez wcześniejszej zgody Langigio Ltd. Nazwy „Langigio” oraz „Langigio Ltd” są zastrzeżone. Jakiekolwiek naruszenie powyższych postanowień będzie skutkować pozwem sądowym.

27. W przypadku chęci korzystania z jednego konta, na którym wykupiony został jeden kurs, przez większą liczbę osób niż jedna, należy uzyskać pisemną zgodę od Langigio Ltd. poprzez kontakt e-mailowy: office@langigio.com.

28. Spory, które mogłyby wyniknąć z regulaminu będą rozstrzygane polubownie, a w przypadku braku możliwości dojścia do porozumienia będą rozstrzygane przez sąd powszechny właściwy miejscowo dla Langigio Ltd.

29. W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Wielkiej Brytanii.

30. Uczeń ma prawo korzystać z wykupionego kursu bez żadnych ograniczeń czasowych i ilościowych, jeśli chodzi o poszczególne lekcje wideo z danego poziomu.

Szybko, wygodnie i elastycznie

Kiedy tylko masz na to ochotę…

Ludzie są różni. Jedni wolą biegać na stacjonarne kursy, gdzie poza nauką języka można też poznać fascynujące osoby i spędzić aktywnie czas. Inni poszukują rozwiązań zdalnych, szczególnie Ci którzy szanują swój czas, a także pieniądze. Nie jest bowiem żadną tajemnicą iż kursy językowe online są sporo tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Czy są równie skuteczne co kurs tradycyjny? W naszym wydaniu na pewno tak. Udowodniliśmy to już niejednokrotnie pracując z naszymi uczniami.

Po pierwsze, do tradycyjnej lekcji bardzo ciężko wrócić, bo jest unikatowa. W Langigio wybierając kurs angielskiego online można wracać do lekcji zawsze kiedy mamy na to ochotę, korzystając z urządzenia które jest dla nas najwygodniejsze. Dla jednych będzie to telefon komórkowy, inni posłużą się tabletem, jeszcze kolejni w sposób już niemalże archaiczny postanowią wykorzystać komputer. To duże ułatwienie, kiedy możemy ponownie przerobić ten sam materiał w nieograniczonej ilości i go utrwalić. To tak jakby mieć nagranie z kursu stacjonarnego… bo w oparciu o taki kurs opracowaliśmy program zajęć i zakres tematyczny!

Na dodatkową uwagę zasługuje fakt wymowy brytyjskiej, która jest dla nas niezwykle ważna, wręcz kluczowa. Wszyscy wiemy jak jest, na lekcji wstydzimy się zapytać nauczyciela by powtórzył, w efekcie – nie zawsze się uczymy. Tu w internecie wstyd nie istnieje, udowodnili to wszyscy hejterzy. Nie ma się więc czego bać.

Kurs online, może być równie skuteczny, a nawet bardziej niż kurs stacjonarny. Gorąco zachęcamy do spróbowania. A jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany, koniecznie zobacz opinie osób, które ukończyły nasze kursy. To na pewno pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję.

Angielski w Londynie

Projekt Langigio narodził się w Londynie. To właśnie tu założyciele i twórcy Langigio stawiali swoje pierwsze kroki z nauczaniem języka Polaków, którzy przyjechali zacząć swe nowe życie na Wyspach lub zwyczajnie dorobić do krajowej pensji. Przez lata otrzymywaliśmy sygnały od was, że czasami dojazdy bywają uciążliwe, a chętnie skorzystalibyście… jednak mieszkacie zbyt daleko.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż wielu z was miało już język angielski w Polsce. Wiemy również, że język po latach nie używania zwyczajnie uchodzi z głowy, a rozmowy stają się trudniejsze. Dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć kurs językowy, który będzie dostępny dla każdego, zawsze z każdego zakątka na świecie, w tym także wszystkich krajów anglojęzycznych. Oczywiście zapraszamy was równie gorąco do skorzystania z oferty naszej szkoły, która mieści się w Londynie na Hounslow.

Miła atmosfera, małe grupy oraz możliwość poznania wspaniałych ludzi i wyrwania się z szarej codzienności – to czeka na miejscu. Co czeka na was w internecie – praktycznie to samo, tyle że komunikację między sobą prowadzić będziemy online. Do waszej dyspozycji oddajemy nie tylko możliwość wymiany zdań z lektorami, ale również z innymi osobami uczącymi się języka angielskiego za pośrednictwem naszego portalu.

Langigio to projekt, w który wkładamy całe serce, podobnie jak szkoła stacjonarna, rozwijająca się z roku na rok. Zostań częścią naszej społeczności.

Zapraszamy.

Więcej informacji na temat naszej Szkoły Angielskiego w Londynie znajdziesz na stronie internetowej: www.target4you.pl

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Filmik youtube”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=””]

There is / are = podsumowanie

[/fusion_title][fusion_youtube id=”https://youtu.be/qS9eNAXVhZQ” alignment=”center” width=”1200″ height=”600″ autoplay=”true” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Dodatkowe informacje”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”right” style_type=”default” sep_color=””]

Dodatkowe informacje

[/fusion_title][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_2″ layout=”1_2″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

 • is = jest (liczba pojedyncza)
 • are = są (liczba mnoga)

Twierdzenie:

There is my child = Tam jest moje dziecko

There are my children = Tam są moje dzieci

Posłuchaj wymowy:

 1. mojedziecko


Zaprzeczenie:

There is not my child = Tam nie ma mojego dziecka

There are not my children = Tam nie są moje dzieci

Pytanie:

Is there my child = Czy tam jest moje dziecko ?

Are there my children = Czy tam są moje dzieci ?

[/fusion_text][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_2″ layout=”1_2″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Komentarze”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”center” style_type=”default” sep_color=””]

Wasze komentarze

[/fusion_title][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Przymiotniki


Użyte zdania:

 • I have a big problem [AJ HAW E BIG PROBLEM] = Ja mam duży problem
 • You have a small flat [JU HAW E SMOL FLAT] = Ty masz małe mieszkanie
 • Your bag is heavy [JOR BAG YZ HEWI] = Twoja torba jest ciężka
 • Your meat is light [JOR MIT YZ LAJT] = Twoje mięso jest lekkie
 • My brother is tall [MAJ BRADAer YZ TOL] = Mój brat jest wysoki
 • My sister is short [MAJ SISTAer YZ SZORT] = Moja siostra jest niska
 • My car is very long [MAJ KAR YZ WERI LONG] = Mój samochód jest bardzo długi
 • My house is short [MAJ HAŁZ YZ SZORT] = Mój dom jest krótki
 • My home is very near [MAJ HOŁM YZ WERI NIR] = Mój dom jest bardzo blisko
 • Your home is so far [JOR HOŁM YZ SOŁ FAR] = Twój dom jest tak daleko
 • My room is very clean [MAJ ROUM YZ WERI KLIN] = Mój pokój jest bardzo czysty
 • Your office is so dirty [JOR OFFIS YZ SOŁ DERTI] = Twoje biuro jest bardzo brudne
 • This floor is dry [DYS FLOUR YZ DŻRAJ] = Ta podłoga jest sucha
 • This mop is wet [DYS MOP YZ ŁET] = Ten mop jest mokry
 • My telephone was very cheap [MAJ TELEFOŁN ŁOZ WERI CZIP] = Mój telefon był bardzo tani
 • Your computer was so expensive [JOR KOMPJUTAer ŁOZ SOŁ EKSPENSIW] = Twój komputer był bardzo drogi

Użyte słownictwo:


 • big [BIG] = duży
 • small [SMOL] = mały
 • heavy [HEWI] = ciężkie
 • light [LAJT] = lekkie
 • tall [TOL] = wysoki
 • short [SZORT] = niski
 • long [LONG] = długi
 • short [SZORT] = krótki
 • near [NIR] = blisko
 • far [FAR] = daleko
 • clean [KLIN] = czysty
 • dirty [DERTI] = brudny
 • dry [DŻRAJ] = suchy
 • wet [ŁET] = mokry
 • cheap [CZIP] = tani
 • expensive [EKSPENSIW] = drogi

Przydatne pytania


What do you mean? [ŁAT DU JU MIN?] = co masz na myśli?

What do you think? [ŁAT DU JU FYNK?] = co ty sądzisz?

Where are you from? [ŁEE AR JU FROM?] = skąd pochodzisz?

How are you? [HAŁ AR JU?] = jak się masz?

How old are you? [HAŁ OLD AR JU?] = ile masz lat?

Who Am I? [wHU EM AJ?] = kim ja jestem?

Do you know where Am I? [DU JU NOŁ ŁEE EM AJ?] = czy ty wiesz gdzie ja jestem?

Could you help me? [KUD JU HELP MI?] = czy mógłbyś mi pomóc?

Zdania


I don’t know [AJ DONT NOŁ] = ja nie wiem

I don’t remember [AJ DONT RIMEMBAer] = nie pamiętam

Pytania przydatne w pracy


Are you busy? [AR JU BIZI?] = czy ty jesteś zajęty?

Are you tired? [AR JU TAJRED?] = czy ty jesteś zmęczony?

How are you? [HAŁ AR JU?] = jak się masz?

What is the time? [ŁAT YZ DE TAJM?] = która jest godzina?

When is break? [ŁEN YZ BREJK?] = kiedy jest przerwa?

Are you working tomorrow? [AR JU ŁORKIN TUMORROŁ?] = czy ty pracujesz jutro?

HOMEWORK

 • Zapoznaj się z pytaniami i odpowiedziami i przez 3-5 minut czytaj je na głos po polsku i angielsku.
 • Zapisz sobie pytania i odpowiedzi w zeszycie.

Odmiana TO BE w pytaniach


Am I? [EM-AJ?] = czy ja jestem?

are you? [AR-JU?] = czy ty jesteś?

is he? [YZ-HI?] = czy on jest?

is she? [YZ-SZI?] = czy ona jest?

is it? [YZ-YT?] = czy ono jest?

are we? [AR-ŁI?] = czy my jesteśmy?

are you? [AR-JU?] = czy wy jesteście?

are they? [AR-DEJ?] = czy one, oni są?

Słownictwo


busy [BIZI] = zajęty

funny [FANI] = zabawny

happy [HAPI] = szczęśliwy

beautiful [BJUTIFUL] = piękna

polite [POLAJT] = grzeczne

friends [FRJENDS] =przyjaciółmi, przyjaciele

crazy [KREJZI] = szaleni, szalony, szalona

home [HOŁM] = dom

Odmiana + słownictwo


Am I busy? [EM-AJ BIZI?] = czy ja jestem zajęty?

Are you funny? [AR-JU FANI?] = czy ty jesteś zabawny?

Is he happy? [YZ-HI HAPI?] = czy on jest szczęśliwy?

Is she beautiful? [YZ-SZI BJUTIFUL?] = czy ona jest piękna?

Is it polite? [YZ-YT POLAJT?] = czy ono (np. dziecko) jest grzeczne?

Are we friends? [AR-ŁI FRJENDS?] = czy my jesteśmy przyjaciółmi?

Are you crazy? [AR-JU KREJZI?] = czy wy jesteście szaleni?

Are they at home? [AR-DEJ ET HOŁM?] = czy oni są w domu?

HOMEWORK

 1. Przepisz do zeszytu osoby, odmianę TO BE wraz z przykładowymi określeniami – pamiętaj również że wszystkie usłyszane przykłady w lekcji masz do dyspozycji pod nagraniem w formie tekstowej (powyżej).
 2. Przeczytaj to co zapisałaś w zeszycie na głos kilka razy (poświęć temu około 5 minut)
 3. Spróbuj napisać swoją odmianę TO BE ze swoimi określeniami (8 osób wraz z formami osobowymi + 8 różnych określeń)
 4. Uśmiechnij się 🙂

TO BE – przeczenia – odmiana


I am not [AJ-EM NOT] = ja nie jestem

you are not [JU-AR NOT] = ty nie jesteś

he is not [HI-YZ NOT] = on nie jest

she is not [SZI-YZ NOT] = ona nie jest

it is not [YT-YZ NOT] = ono nie jest

we are not [ŁI-AR NOT] = my nie jesteśmy

you are not  [JU-AR NOT] = wy nie jesteście

they are not [DEJ-AR NOT] = oni nie są

Formy osobowe


am [EM] = jestem

is [YZ] = jest

are [AR] = są

Słownictwo


funny [FANI] = zabawny

crazy [KREJZI] = szalony

handsome [HANDSOM] = przystojny

pretty [PRITI] = ładna

polite [POLAJT] = grzeczne

home [ HOŁM] = dom, domu

together [TUGEDAer] = razem

clever [KLEWAer] = bystry, bystrzy

Zdania z określeniami


I am not funny [AJ-ME NOT FANI] = ja nie jestem zabawny

you are not crazy [JU-AR NOT KREJZI] = ty nie jesteś szalony

he is not handsome [HI-YZ NOT HANDSOM] = on nie jest przystojny

she is not pretty [SZI-YZ NOT PRITI] = ona nie jest ładna

it is not polite [YT-YZ NOT POLAJT] = ono (np. dziecko) nie jest grzeczne

we are not at home [ŁI-AR NOT ET HOŁM] = my nie jesteśmy w domu

you are not together [JU-AR NOT TUGEDAer] = wy nie jesteście razem

they are not clever [DEJ-AR NOT KLEWAer] = oni nie są bystrzy

HOMEWORK

 1. Przepisz do zeszytu osoby, odmianę TO BE w zdaniach przeczących – wraz z przykładowymi określeniami – pamiętaj również że wszystkie usłyszane przykłady w lekcji masz do dyspozycji pod nagraniem w formie tekstowej (powyżej)
 2. Przeczytaj to co zapisałaś w zeszycie na głos kilka razy (poświęć temu około 5 minut)
 3. Spróbuj napisać swoją odmianę TO BE w przeczeniach ze swoimi określeniami (8 osób wraz z formami osobowymi + 8 różnych określeń)
 4. Nie poddawaj się 🙂

Liczba pojedyncza


I [AJ] = Ja

you [JU] = ty

he [HI] = on

she [SZI] = ona

it [YT] = ono

Liczba mnoga


we [ŁI] = my

you [JU] = wy

they [DEJ] = one, oni

Formy osobowe


am [EM] = jestem

is[YZ] = jest

are [AR] = są

Odmiana TO BE


I am [AJ EM] = Ja jestem

you are [JU AR] = ty jesteś

he is [HI YZ] = on jest

she is [SZI YZ] = ona jest

it is [YT YZ] = ono jest

we are [ŁI AR] = my jesteśmy

you are [JU AR] = wy jesteście

they are [DEJ AR] = one, oni są

Słownictwo


funny [FANY] = zabawny, zabawna

crazy [KREJZI] = szalony, szalona

handsome [HANDSOM] = przystojny

pretty [PRITI] = ładna

polite [POLAJT] = grzeczny, grzeczna

friends [FRJENDS] = przyjaciele, przyjaciółki

at home [ET-HOŁM] = w domu

together [TUGEDAer] – razem

Odmiana + słownictwo


I am funny [AJ EM FANI] = Ja jestem zabawny

You are crazy [JU AR KREJZI] = ty jesteś szalony

He is handsome [HI YZ HANDSOM] = on jest przystojny

She is pretty [SZI YZ PRITTI] = ona jest ładna

It is polite [YT YZ POLAJT] = ono jest grzeczne

We are friends [ŁI AR FRJENDS] = my jesteśmy przyjaciółmi

You are at home [JU AR ET HOŁM] = wy jesteście w domu

They are together [DEJ AR TUGEDAer] = oni są razem

Pamiętajcie, że w środku zdania z WIELKIEJ litery napiszemy jedynie I – ja, wszystkie pozostałe osoby piszemy z WIELKIEJ litery tylko na początku zdania, w środku zdania z MAŁEJ litery. Dlatego też ten zapis stosujemy już przedstawiając konstrukcję, by nie uczyć i nie przyzwyczajać was do błędnych nawyków.

Należy zwrócić uwagę, iż poprawna wymowa to “yz” – słychać bardziej “y” niż “i”.

HOMEWORK

 1. Przepisz do zeszytu osoby, odmianę TO be wraz z przykładowymi określeniami – pamiętaj również że wszystkie usłyszane przykłady w lekcji masz do dyspozycji pod nagraniem w formie tekstowej (powyżej).
 2. Przeczytaj to co zapisałeś w zeszycie na głos kilka razy (poświęć temu około 5 minut)
 3. Spróbuj napisać swoją odmianę TO BE ze swoimi określeniami (8 osób wraz z formami osobowymi + 8 różnych określeń)
 4. Nie łam się 🙂

TO BE – odmiana – pytania


Am I? [EM-AJ?] = czy ja jestem?

are you? [AR-JU?] = czy ty jesteś?

is he? [YZ-HI?] = czy on jest?

is she? [YZ-SZI?] = czy ona jest?

is it? [YZ-YT?] = czy ono jest?

are we? [AR-ŁI?] = czy my jesteśmy?

are you? [AR-JU?] = czy wy jesteście?

are they? [AR-DEJ?] = czy one, oni są?

TO BE – odmiana – twierdzenia


I am [AJ EM] = Ja jestem

you are [JU AR] = ty jesteś

he is [HI YZ] = on jest

she is [SZI YZ] = ona jest

it is [YT YZ] = ono jest

we are [ŁI AR] = my jesteśmy

you are [JU AR] = wy jesteście

they are [DEJ AR] = one, oni są

TO BE – odmiana – przeczenia


I am not [AJ-EM NOT] = ja nie jestem

you are not [JU-AR NOT] = ty nie jesteś

he is not [HI-YZ NOT] = on nie jest

she is not [SZI-YZ NOT] = ona nie jest

it is not [YT-YZ NOT] = ono nie jest

we are not [ŁI-AR NOT] = my nie jesteśmy

you are not  [JU-AR NOT] = wy nie jesteście

they are not [DEJ-AR NOT] = oni nie są

Słownictwo


good [GUD] = dobry

stupid [ŚCJUPID] = głupi, głupia

strong [STRONG] = silny

talkative [TOKATIW] = gadatliwa

child [CZAJLD] = dziecko

silly [SILI] = głupkowaci

tired [TAJRED] = zmęczeni

cinema [SINEMA] = kino

Pytania


Am I good? [EM-AJ GUD?] = czy ja jestem dobry?

Are you stupid? [AR-JU ŚCJUPID?] = czy ty jesteś głupi?

Is he strong? [YZ-HI STRONG?] = czy on jest silny?

Is she talkative? [YZ-SZI TOKATIW?] = czy ona jest gadatliwa?

Is it a child? [YZ-YT E CZAJLD?] = czy ono jest dzieckiem?

Are we silly? [AR-ŁI SILI?] = czy my jesteśmy głupkowaci?

Are you tired? [AR-JU TAJRED?] = czy wy jesteście zmęczeni?

Are they in the cinema? [AR-DEJ IN DE SINEMA?] = czy oni są w kinie?

Zdania twierdzące


I am good [AJ-EM GUD] = ja jestem dobry

You are stupid [JU-AR SĆJUPID] = ty jesteś głupi, głupia

He is strong [HI-YZ STRONG] = on jest silny

She is talkative [SZI YZ TOKATIW] = ona jest gadatliwa

It is a child [YT-YZ E CZAJLD] = ono jest dzieckiem

We are silly [ŁI-AR SILI] = my jesteśmy głupkowaci

You are tired [JU-AR TAJRED] = wy jesteście zmęczeni

They are in the cinema [DEJ-AR IN DE SINEMA] = oni są w kinie

Zdania przeczące


I am not good [AJ-EM NOT GUD] = ja nie jestem dobry

You are not stupid [JU-AR NOT ŚCJUPID] = ty nie jesteś głupi

He is not strong [HI-YZ NOT STRONG] = on nie jest silny

She is not talkative [SZI-YZ NOT TOKATIW] = ona nie jest gadatliwa

It is not a child [YT-YZ NOT E CZAJLD] = ono nie jest dzieckiem

We are not silly [ŁI-AR NOT SILI] = my nie jesteśmy głupkowaci

You are not tired [JU-AR NOT TIRED] = wy nie jesteście zmęczeni

They are not in the cinema [DEJ-AR NOT IN DE SINEMA] = oni nie są w kinie

 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje

Konstrukcja “HERE ARE


here [HIJE] = tutaj

here are [HIJE AR] = tutaj są

here are not [HIJE AR NOT] = tutaj nie są

are here? [AR HIJE?] = czy tu są?

Zdania


Here are my things [HIJE AR MAJ FINGS] = Tutaj są moje rzeczy

Here are not my things [HIJE AR NOT MA FINGS] = Tutaj nie są moje rzeczy

Are here my things? [AR HIJE MAJ FINGS?] = Czy tutaj są moje rzeczy?

Here are my chairs in my room [HIJE AR MAJ CZERS IN MAJ RUM] = Tutaj są moje krzesła w moim pokoju

Here are not my chairs in my room [HIJE AR NOT MAJ CZERS IN MAJ RUM] = Tutaj nie są w moim pokoju moje krzesła

Are here my chairs in my room? [AR HIJE MAJ CZERS IN MAJ RUM] = Czy są tutaj w moim pokoju moje krzesła?

HOMEWORK

 1. Przeczytaj uważnie zdania na głos, poświęć temu 3-5 minut.
 2. Zwróć uwagę na wymowę is not = isn’t jak i are not = aren’t.
 3. Napisz swoje przykłady zdań dla konstrukcji HERE ARE w przypadku twierdzenia, przeczenia i pytania.

Konstrukcja


here [HIJE] = tutaj

here is [HIJE YZ] = tutaj jest

here is not [HIJE YZ NOT] = tutaj nie jest

is here? [YZ HIJE?] = czy tutaj jest?

Zdania


Here is my work [HIJE YZ MAJ ŁORK] = tutaj jest moja praca

Here is not my work [HIJE YZ NOT MAJ ŁORK = tutaj nie jest moja praca

Is here my work? [YZ HIJE MAJ ŁORK?] = czy tutaj jest moja praca?


Here is my work in London [HIJE YZ NOT MAJ ŁORK IN LONDyN] = tutaj jest moja praca w Londynie

Here is not my work in London [HIJE YZ NOT MAJ ŁORK IN LONDyN] = tutaj nie jest moja praca w Londynie

Is here my work in London? [YZ HIJE MAJ ŁORK IN LONDyN] = czy tutaj jest moja praca w Londynie?

HOMEWORK

 1. Poświęć 3-5 minut na przeczytanie zdań i poćwicz wymowę słówka HERE. Zwróć uwagę na HERE I HEAR 🙂
 2. Napisz swoje przykłady dla konstrukcji HERE IS w zdaniu twierdzącym, pytaniu i przeczeniu.
 3. Good luck. 😉

Zwroty oficjalne


 • powitalne:

Good Morning [GUD MORNIN] = dzień dobry

Good Afternoon [GUD AFTERNUON] = dzień dobry – po godzinie 12.00

Good Evening [GUD IWNIN] = dobry wieczór – po godzinie 18.00

 • pożegnalne:

Good Bye [GUD BAJ] = do widzenia

Good Night [GUD NAJT] = dobranoc

Zwroty nieoficjalne


 • powitalne:

Hello [HELOŁ] = witaj

Hi [HAJ] = cześć

Hiya [HIJA] = siema

 • pożegnalne:

See you later [SI JU LEJTAer] = do zobaczenia później

See you soon [SI JU SUN] = do zobaczenia wkrótce

Formy skrócone


Morning [MORNIN]

Afternoon [AFTERNUON]

Evening [IWNIN]

W formach skróconych przedstawiamy sposób w jaki Brytyjczycy lubią się witać. Jest to forma nieformalna i typowo slangowa, ale dopuszczalna w komunikacji.

KOLORY:

ŻÓŁTY


Yellow [JELOŁ] = żółty

The sun is yellow [DE SAN YZ JELOŁ] = słońce jest żółte

CZERWONY


Red [RED] = czerwony

My pen is red [MAJ PEN YZ RED] = mój długopis jest czerwony

RÓŻOWY


Pink [PINK] = różowy

The panther was pink [DE PANTAer YZ PINK] = pantera jest różowa

POMARAŃCZOWY


Orange [ORENDŻ] – pomarańczowy

My walls are orange [MAJ WOLLS AR ORENDŻ] – moje ściany są pomarańczowe

NIEBIESKI


Blue [BLU] – niebieski

My chair is blue [MAJ CZEr YZ BLU] – moje krzesło jest niebieskie

ZIELONY


Green [GRIN] = zielony

The grass is green [DE GRASS YZ GRIN] = trawa jest zielona

BIAŁY


White [ŁAJT] – biały

The light is white [DE LAJT YZ ŁAJT] = światło jest białe

CZARNY


Black [BL(ae)K] = czarny

My pencil is black [MAJ PENSIL YZ BL(ae)K] = mój ołówek jest czarny

BRĄZOWY


Brown [BRAŁN] = brązowy

My board is brown [MAJ BOŁRD YZ BRAŁN] = moja tablica jest brązowa

CIEMNY


Dark [DARK] = ciemny

The day is dark [DE DEJ YZ DARK] = dzień jest ciemny

JASNY


Bright [BRAJT] = jasny

This night is bright [DYS NAJT YZ BRAJT] = ta noc jest jasna

Powyżej możesz zapoznać się zarówno ze słownictwem związanym z podstawową bazą kolorów, jak również przykładowe zdania. Spójrz jakie tworzenie może być proste. Pamiętaj, że uczenie się poprzez praktyczne zdania sprawia, że jesteś w stanie zapamiętać więcej słówek i więcej powiedzieć.

HOMEWORK

 1. Zanotuj w zeszycie przykłady zdań oraz słownictwo z lekcji związanej z kolorami.
 2. Następnie poświęć 3-5 minut na czytanie na głos słownictwa oraz przykładów zdań.
 3. Dodatkowo, możesz również stworzyć swoje przykłady zdań z kolorami. Good luck!

Poniedziałek


Monday [MANDEJ]

On Monday I cook a dinner [ON MANDEJ AJ KUK E DINNAer] = W poniedziałek gotuje obiad

Wtorek


Tuesday [ĆJUZDEJ] 

On Tuesday I have a day off [ON ĆJUZDEJ AJ HAW E DEJ OFF] = We wtorek mam dzień wolny

Środa


Wednesday [ŁENZDEJ]

On Wednesday I go (for a) shopping [ON ŁENZDEJ AJ GOŁ (FOR E) SZOPPin] = W środę idę na zakupy

Zwróć uwagę na formę for = jest ona typowa dla języka polskiego, ale w angielskim formą najwłaściwszą będzie go shopping, for można traktować jako dopuszczalny na tym poziomie polonizm.

Czwartek


Thursday [FERZDEJ]

On Thursday I clean my house [ON FERZDEJ AJ KLIN MAJ HAŁS] = W czwartek sprzątam dom

Piątek


Friday [FRAJDEJ]

On Friday I have a rest after my hard work [ON FRAJDEJ AJ HAW E REST AFTAer MY HARD ŁORK] = W piątek odpoczywam po ciężkiej pracy

Sobota


Saturday [SATEDEJ] 

On Saturday I play football [ON SATEDEJ AJ PLEJ FUTBOL] = W sobote gram w piłkę nożną

Niedziela


Sunday [SANDEJ]

on Sunday I learn English [ON SANDEJ AJ LERN INGLISZ] = W niedziele uczę się angielskiego

Słownictwo


cook [KUK] = gotować

dinner [DINNAer] = obiad

have [HAW] = mieć

day off [DEJ OF] = dzień wolny

go [GOŁ] = iść

for [FOR] = na

shopping [SZOPin] = zakupy

clean [KLIN] = sprzątać

my [MAJ] = mój

house [HAŁS] = dom

rest [REST] = odpoczynek

after [AFTAer] = potem

hard [HARD] = ciężko

work [ŁORK] = praca, pracować

play [PLEJ] = grać

football [FUTBOL] = piłka nożna

learn [LERN] = uczyć się

English [INGLISZ] = angielski

STYCZEŃ


JANUARY [DŻENIUŁERI]

LUTY


FEBRUARY [FEJBRUŁERI] 

MARZEC


MARCH [MARCZ]

KWIECIEŃ


APRIL [EJPRIL] 

MAJ


MAY [MEJ]

CZERWIEC


JUNE [DŻUN]

LIPIEC


JULY [DŻULAJ]

SIERPIEŃ


AUGUST [OŁGEST] 

WRZESIEŃ

SEPTEMBER [SEPTEMBAer]

PAŹDZIERNIK


OCTOBER [OKTOŁBAer]

LISTOPAD


NOVEMBER [NOŁWEMBAer]

GRUDZIEŃ


DECEMBER [DISEMBAer]

W przypadku miesięcy odpowiednik polskiego “W”, czyli np. w październiku pełni “IN” – in October.

HOMEWORK

 1. Przepisz miesiące do zeszytu i poświęć 3-5 minut na czytanie ich na głos.
 2. Spróbuj napisać kilka zdań po angielsku z miesiącami, a następnie przeczytaj je kilkukrotnie na głos.
 3. Odsłuchaj wymowę i powtarzaj za lektorem.

PORY ROKU


summer [SAMMAer] = zima

I like summer because when is summer is very hot and sunny [AJ LAJK SAMMAer BIKOS ŁEN YZ SAMMAer YZ WERI HOT AND SANI] = lubię lato ponieważ wtedy jest ciepło i słonecznie

autumn [OŁTMN] = jesień

When is autumn I see too much gold and a lot of  leaves [ŁEN YZ OŁTMN AJ SI TU MACZ GOLD AND E LOT OF LIWS] = kiedy jest jesień widzę zbyt dużo złotego I zbyt wiele liści

winter [ŁINTAer] = zima

I like winter because when is winter is snowy and I can spend my free time outside [AJ LAJK ŁINTAer BIKOS ŁEN YZ ŁINTAer YZ SNOŁI AND AJ KaeN SPEND MAJ FRI TAJM AŁTSAJD] = lubię zimę ponieważ wtedy jest śnieżnie i mogę spędzać mój wolny czas na zewnątrz

spring [SPRING] = wiosna

When is spring I feel better because everything wakes up to life [ŁEN YZ SPRING AJ FIL BETTAer BIKOS EWRIFIN ŁEJKS AP TU LAJF] = kiedy jest wiosna wszystko budzi się do życia więc czuje się lepiej

SŁOWNICTWO


LIKE [LAJK] = lubić

BECAUSE [BIKOS] = ponieważ

WHEN [ŁEN] = kiedy

VERY [WERI] = bardzo

HOT [HOT] = ciepło, gorąco

SUNNY [SANI] = słonecznie

SNOWY [SNOŁI] = śnieżnie

CAN [KaeN] = móc, umieć, potrafić

SPEND [SPEND] = spędzać

MY [MAJ] =mój

FREE [FRI] = wolny, darmowy

TIME [TAJM] = czas

OUTSIDE [AŁTSAJD] = na zewnątrz

SEE [SI] = widzieć

TOO [TUU] = zbyt

MUCH [MACZ] = dużo

LOT OF [LAT OF] = wiele

LEAVES [LIWS] = liście

FEEL [FIL] = czuć

BETTER [BETTAer] = lepiej

EVERYTHING [EWRIFIN] = wszystko

WAKE UP [WEJK AP] = budzić się

LIFE [LAJF] = żyć

Pytajniki


WHO [wHU] = kto?

WHEN [ŁEN] = kiedy?

WHERE [ŁEe] = gdzie?

WHY [ŁAJ] = dlaczego?

WHAT [ŁAT] = co?

HOW [HAŁ] = jak? ile?

Słownictwo


are [AR] = są

come [KAM] = przybywać

is [YZ] = jest

waiting [ŁEJTin] = czekasz

doing [DUin] = robisz

now [NAŁ] = teraz

how [HAŁ] = jak

much [MACZ] = dużo

for [FOR] = za

that [DAT/azAT] = to

Zdania


Who are you? [wHU AR JU?] = kim jesteś?

When did you come London? [ŁEN DID JU KAM LONDyN?] = kiedy przybyłeś do Londynu?

Where is he? [ŁEe YZ HI?] = gdzie on jest?

Why are you waiting? [ŁAJ AR JU ŁEJTin?] = dlaczego czekasz?

What are you doing now? [ŁAT AR JU DUin NAŁ?] = co ty teraz robisz?

How much for that? [HAŁ MACZ FOR DAT?] = ile za to?

HOMEWORK

1. Poświęć 3-5 minut na przeczytanie na głos pytajników wraz z przykładami zdań.

2. Do omawianych pytajników dobierz własne słownictwo i stwórz własne zdania, a potem przeczytaj je na głos kilkukrotnie.

3. Test na spostrzegawczość – który pytajnik w lekcji nie miał podanego przykładu zdania? 🙂

In the morning

I eat a breakfast every day in the morning

At the noon

I drink coffee always at the noon

In the afternoon

I come back always from work in the afternoon

In the evening

I watch TV in the evening.

NIGHT

Every night I sleep

ALWAYS

SOMETIMES

NEVER

RARELY

SELDOM

OFTEN

USUALLY

ONCE FOR A WHILE

NOW

RIGHT NOW

AT THE MOMENT

I eat a breakfast at 9 o’clock

I’m going now

przeszle

Yesterday

The day before yesterday

last

I watched TV yesterday

przyszle:

tomorrow

the day after tomorrow

I’m going work tomorrow

 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje
 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Filmik youtube”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=””]

Czasowniki 07

[/fusion_title][fusion_youtube id=”https://youtu.be/Ejd7r-DIYgc” alignment=”center” width=”1200″ height=”600″ autoplay=”true” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Dodatkowe informacje”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”right” style_type=”default” sep_color=””]

Dodatkowe informacje

[/fusion_title][fusion_text]

 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Komentarze”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”center” style_type=”default” sep_color=””]

Wasze komentarze

[/fusion_title][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Filmik youtube”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=””]

Czasowniki 06

[/fusion_title][fusion_youtube id=”https://youtu.be/Dxpl67AKUzg” alignment=”center” width=”1200″ height=”600″ autoplay=”true” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Dodatkowe informacje”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”right” style_type=”default” sep_color=””]

Dodatkowe informacje

[/fusion_title][fusion_text]

 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Komentarze”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”center” style_type=”default” sep_color=””]

Wasze komentarze

[/fusion_title][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje
 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje
 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Filmik youtube”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=””]

Czasowniki 02

[/fusion_title][fusion_youtube id=”https://youtu.be/X5J8KxJlajU” alignment=”center” width=”1200″ height=”600″ autoplay=”true” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Dodatkowe informacje”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”right” style_type=”default” sep_color=””]

Dodatkowe informacje

[/fusion_title][fusion_text]

 • Him = Jego
 • Her = Jej
 • Your = Twoje
 • My = Moje

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” admin_label=”Komentarze”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”4″ content_align=”center” style_type=”default” sep_color=””]

Wasze komentarze

[/fusion_title][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Czasowniki


must [MAST] = musieć (ostateczność)

should [SZUD] = powinność

have to [HAW TU] = musieć (niższego stopnia)

may [MEJ] = móc

can [KaeN] = móc, umieć, potrafić

MUST


I must finished this today [AJ MAST FINISZD DYS TEuDEJ] = Muszę to dziś skończyć

HAVE TO


I have to go [AJ HAW TU GOŁ] = Muszę iść

SHOULD


Should be fine [SZUD BI FAJN] = Powinno być dobrze

MAY


May I open the window? [MEJ AJ OŁPEN DE ŁINDOŁ] = Czy mogę otworzyć okno?

CAN


Can I get a bag [KaeN AJ GET E BaeG] = Czy mogę dostać paczkę?

Pamiętaj również o formie COULD [KUD] = mogłabym, mógłbym, która jest formą przeszłą czasownika CAN.

HOMEWORK

 1. Czytaj na głos przez 3-5 minut czasowniki, a także przykłady zdań. Zwróć uwagę na wymowę, zwłaszcza w przypadku czasownika SHOULD.
 2. Spróbuj napisać swoje dowolne zdania z omawianymi czasownikami.

ZWROTY OSOBOWE


Him [HIM] = jego, jemu

Her [HEEr] = jej, niej

Your [JOr] = twój

My [MAJ] = mój

HIM


I like him [AJ LAJK HIM] = Lubię go

I don’t like him [AJ DONT LAJK HIM] = Nie lubię go

I told him [AJ TOLD HIM] = Mówiłem mu

HER


He is with her [HI YZ FYW HEEr] = On jest z nią

She said that her mother is crazy [SZI SED DAT HEEr MADAer YZ KREJZI] = Ona powiedziała, że jej mama jest szalona

MY


My pen is red [MAJ PEN YZ RED] = Mój długopis jest czerwony

My mother works in Poland [MAJ MADAer WORKS IN PeOŁLAND] = Moja mama pracuje w Polsce

YOUR


Your father is plumber [JOR FADAer YZ PLAMAer] = Twój tata jest hydraulikiem

Your day off is tomorrow [JOR DEJ OF YZ TUMOROŁ] = Twój dzień wolny jest jutro

HOMEWORK

 1. Przeczytaj na głos w ciągu 3-5 minut zwroty osobowe i przykłady zdań.
 2. Napisz swoje przykłady zdań ze zwrotami osobowymi i przeczytaj je na głos.

To jest kurs podstawowy. Strona pierwsza.

Zniżka na serwery

Langigio to wymagający projekt nie tylko patrząc z perspektywy językowej, ale również i technicznej. Budując nasz portal kilkakrotnie zmierzyliśmy się z problematyką maszyn. To zbyt wolne łącza, to zbyt słabe serwery, to zbyt duże obciążenie.

Na szczęście tu z pomocą przyszła nam firma hostingowa 7W, która zaoferowała doskonałe serwery w rozsądnych cenach. Z tymi pasjonatami współpracujemy już od jakiegoś czasu i faktycznie – wszystko działa jak należy i przestojów brak.

Udało nam się również wynegocjować specjalny rabat dla was.

W firmie 7W poza zakupem serwera, można także zlecić usługę profesjonalnego wykonania strony internetowej czy bloga. Jeżeli macie ochotę skorzystać z rabatu użyjcie specjalnego kodu “Langigio49”, który przypisze specjalny 10% rabat na wszystkie usługi. Życzymy owocnych biznesów i ze swojej strony postaramy się wynegocjować więcej zniżek dla wszystkich klientów Langigio. Więcej informacji: https://7w.pl/

To właśnie dziś zrodził się pomysł utworzenia kursów językowych online. Kilka dni owocnych rozmów, pozwoliło nam na wybór odpowiedniej nazwy langigio – mamy nadzieję, że wam również się spodoba. Nazwa została zakupiona oraz powstała pierwsza prowizoryczna strona internetowa, na której postanowiliśmy notować wszystkie nasze poczynania. Kolejnym etapem będzie stworzenie logo, które dumnie sprawdzi się w reprezentowaniu naszej marki. Langigio będzie projektem nietypowym, więc ta strona nie powstanie jak każdy inny kurs w ciągu niecałej doby. Włożymy w budowę marki całą naszą wiedzę, posłużymy się również waszą wiedzą, a także poświęcimy się temu projektowi bez reszty. Dlaczego ? Aby zaoferować wam najlepsze kursy angielskiego na świecie, dostępne w przystępnej i przejrzystej formie. Jaka to będzie forma, cierpliwości nad tym jeszcze pracujemy.