Jak mówić proszę po angielsku, aby nie wyjść na chama?

Wbrew pozorom, każdy język to nie tylko zupełnie inne słowa, ale również zwyczajne, czy nawet pewnego rodzaju konteksty sytuacyjne. Czasem bywa więc tak, że to co po polsku będzie grzeczne, to w przekładzie na angielski już może być uznane za niegrzeczne. Nie wierzysz? A jednak…

Taka prosta sytuacja, gdy chcemy coś dostać, gdy chcemy o coś poprosić po polsku powiemy po prostu proszę i sprawa załatwiona, wszyscy szczęśliwi i można się rozejść. Ale nie po angielsku… tutaj samo proszę, czyli w tym przypadku please, będzie uznane za coś absolutnie niewłaściwego, a wręcz wywołującego zniesmaczenie u drugiej strony.

Mowa tutaj oczywiście o kontakcie z Brytyjczykami z krwi i kości. Bo nie chodzi tutaj o błąd wynikający z błędnej interpretacji słowa, ale o to z czym się wręcz trzeba urodzić. Czyli rozumienia specyfiki Brytyjczyków, którym przesadnej wręcz kultury w kontakcie bezpośredni odmówić nie sposób. Oczywiście z wyjątkiem sytuacji, gdy wypite zostało kilka piw, a nasz kolega w przeciwieństwie do nas nie jest fanem The Gunners tylko The Blues i konflikt gotowy…

Ale żeby uniknąć tego typu sytuacji, warto zaznajomić się z rzeczą wręcz oczywistą. Samo please to za mało!

Jeśli chcemy być kulturalni po ANGIELSKU i o coś prosimy konieczne jest użycie formy Can I…

  • Can I have?

  • Can I please?

  • Can I get?

  • Can I take?

I tak dalej, i tak dalej.

Czyli wystarczy, że zamiast powiedzieć give me some fags, please – powiecie: Can you give me… some fags, please? Pomijając już rzecz jasna, że forma fags może być również opatrznie zrozumiana… ale to już temat na zupełnie inny wpis.

Podsumowując – jeśli zależy Wam na tym, by Brytyjczycy i ogólnie otoczenie postrzegało Was jako dobrych i kulturalnych ludzi UŻYWAJCIE wskazanych form grzecznościowych, a znacznie ułatwi Wam to życie.

Jeśli potrzebujecie konkretnych przykładów, służymy odcinkiem z English Breakfast na temat angielskim form grzecznościowych. Enjoy!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *